Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 67-80

Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 67-80

valencia fener

H Φενέρμπαχτσε πέρασε με σχετική άνεση από την πάντα επικίνδυνη έδρα της Βαλένθια με 80-67, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15-0, με το καλάθι του Τόμπσον, ενώ τέλος στο εκπληκτικό τους σερί έβαλε ο Γκαρσία με τρίποντο για το 15-3, στο 8′ ! Οι Ισπανοί βρήκαν κάποιες λύσεις και πέτυχαν καλάθια, που όμως δεν ήταν αρκετά και ο Ντατόμε με τρίποντο έκανε το 18-7, στο 10′. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν την υπέρ τους διαφορά και βρίσκονταν συνεχώς πάνω από τους δέκα πόντους, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη και κατάφεραν να μειώσουν σε 33-27, με τον Πλάις στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν σε 51-50 και να μπουν και πάλι στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και οι Τούρκοι κατάφεραν να αποκτήσουν εκ νέου διαφορά ασφαλείας και τελικά να φτάσουν μέχρι τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκούντουριτς και Ντατόμε με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Αμπάλντε και Πλάις με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 27-33, 50-51, 67-80.
BΑΛΕΝΘΙΑ (Βιδορέτα): Τόμας 2, Πουέρτο, Γκαρθία 8 (1), Αμπάλντε 11, Βαν Ρόσομ 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρούντεζ 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 5, Σαν Εμετέριο, Πλάις 10 (5 ριμπάουντ), Ντόρνεκαμπ 9 (2), Χλίνασον.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 13, Μέλι 6 (11 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου5 (1), Ουαναμέικερ, Σλούκας 11 (1 τρίποντα, 10 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (3), Ντίξον 6 (2), Ντουβερίογλου 10, Ντατόμε 14 (4/6 τρίποντα).