Κεντρική Basket League ΕΣΑΚΕ Ρέθυμνο – Κολοσσός 89-61

Ρέθυμνο – Κολοσσός 89-61

rethymno kolossos rodou armsted

Η συντριβή από τον Πανιώνιο φαίνεται ότι έκανε καλό στο Ρέθυμνο, το οποίο επέστρεψε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 89-61, στο πλαίσιο της 14ης και πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου της Basket League.

Οι Κρητικοί δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Ροδίτες, “καθαρίζοντας” την υπόθεση  νίκη από την τρίτη περίοδο, κι έκαναν σημαντικό βήμα για την είσοδο τους στα πλέι οφ. Παράλληλα, πήραν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, μιας και ο Κολοσσός είχε επικρατήσει με μόλις έναν πόντο του Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το πρώτο δείγμα του Κολοσσού δίχως τον ηγέτη του, Μάλκολμ Γκρίφιν, δεν ήταν καλό, με τους νησιώτες να χρειάζονται άμεσα παίκτη στη θέση του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μούντι με 14 πόντους, με τον Άρμστεντ να μετρά 9 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 7 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13 πόντους.

Ο Κολοσσός Ρόδου μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα, αλλά δεν είχε πάρει διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ με 22-19, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 43-34 στο ημίχρονο.

Οι Ροδίτες δεν μπήκαν καθόλου στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο έκανε ό,τι ήθελε και με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου (22-9), ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (65-43) και “καθάρισε” από νωρίς τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-34, 65-43, 89-61
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κώττας 7, Μούντι 18 (4/9 τρίποντα), Μόρισον 9 (1), Άρμστεντ 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνιελς 10 (1), Χριστοδούλου 3, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 6, Γιαννόπουλος 9 (3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 14 (2), Σχίζας 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπρέι 6, Ράιτ 8 (7 ριμπάουντ), Γουέρ 6 (1/8 σουτ), Τζόουνς 13 (5/9 δίποντα, 3/3 βολές σε 15 λεπτά), Γεωργαλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2.