Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 90-79

Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 90-79

panathinaikos efes

Ο Καλάθης επέστρεψε και μαζί του η αμυντική λειτουργία στα κανονικά της επίπεδα και ο Παναθηναϊκός πήρε μία άνετη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές με 90-79, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Τρομερή δουλειά από το “τριφύλλι” αμυντικά, που είχε και αρκετούς παίκτες σε καλό επιθετικό βράδυ και πήρε πόντους από τους 10 από τους 12 που αγωνίστηκαν.

Οι Τούρκοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των “πράσινων” για να προηγηθούν με 4-2, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 προσπέρασαν με 11-4, χάρη σε τρίποντο του Καλάθη, στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις, έβαλαν τέλος στο σερί και με καλάθια των Μπράουν και Άνταμς μείωσαν σε 11-9, όμως ο Αντετοκούνμπο ήταν εκεί και απάντησε για το 13-9. Το “τριφύλλι” ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με όπλο του την άμυνα έφτασε στο +12 (21-9), με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Το 23-12 για το πρώτο δεκάλεπτο διαμόρφωσε ο Άνταμς με μία εύστοχη βολή.

Ο Σιμόν ξεκίνησε “ζεστός” την δεύτερη περίοδο και με προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 25-16, όμως οι παίκτες του Πασκουάλ απάντησαν και με 2/2 βολές του Παππά έκαναν το 29-18. Η επίθεση του Παναθηναϊκού λειτουργούσε αριστοτεχνικά και ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο στη λήξη των 24″ σκόραρε για το 34-22, στο 15′. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις και να περιορίσουν τους γηπεδούχους, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβαινε και οι “πράσινοι” έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι. Τα τρίποντα των Λεκαβίτσιους και Ντένμον διατήρησαν το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο +13 (42-29), με την Εφές να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού” ευστόχησε εκ νέου σε τρίποντο, για το 47-33, στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Νικ Καλάθης εμφανίστηκε σαν να μην έλειψε ούτε μία μέρα και με 8 πόντους και 1 ασίστ έφερε την ομάδα του στο +15 (60-45), στο 25′. Οι Τούρκοι δεν έβρισκαν τρόπο να σταματήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Οι μαζεμένες βολές των Σιμόν και Ντάνστον μείωσαν προσωρινά σε 62-49, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα και χάρη στο κάρφωμα του Γκιστ και στο τρίποντο του Παππά ήρθε το 67-51, στο 28΄. Ο Λοτζέσκι βρήκε την ευκαιρία του και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως οι Μπατούκ και Μότουμ σκόραραν άμεσα για το 70-56, για την τρίτη περίοδο.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με τα καλάθια των Σιμόν και Μότουμ μείωσαν γρήγορα σε 75-62, στο 32′. Ο Λοτζέσκι ήταν και πάλι εκεί για να επαναφέρει τα πράγματα σε κανονικούς ρυθμούς και με τρίποντο έκανε το 78-62 και ανάγκασε τον Άταμαν να καλέσει τάιμ άουτ. Σε κάθε φάση που οι φιλοξενούμενοι μείωναν και “έμπαιναν” ξανά στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις και διατηρούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Οι Στίματς και Άνταμς προσπάθησαν να “κλείσουν την ψαλίδα” και έκαναν το 80-68, όμως ένα γρήγορο 5-0 από τους “πράσινους” έφερε και πάλι τη διαφορά στο +17 (85-68), στο 37′. Οι Ντάνστον και Μότουμ βρήκαν στόχο για το 85-72, όμως και πάλι τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα για τους Τούρκους. Η επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετική και ο Παππάς με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 88-74. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι “πράσινοι” πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 90-79.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καλάθης και Παππάς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Άνταμς και Μότουμ με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς (0/5 σουτ), Παππάς 16 (4/5 τρίποντα), Ντένμον 9 (3/3 τρίποντα), Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Στίματς 4 (5 ριμπάουντ), Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σιμόν 13 (1).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…