Κεντρική Διεθνή Ούνικς Καζάν – Ρέτζιο Εμίλια 69-71

Ούνικς Καζάν – Ρέτζιο Εμίλια 69-71

unics reggio emilia

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Ούνικς Καζάν έβαλε η Ρέτζιο Εμίλια, που πέρασε από την έδρα των Ρώσων με 71-69, για την 3η αγωνιστική του Top 16 του Eurocup. Πλέον οι Ιταλοί βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου και έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έτσι βρέθηκαν μπροστά με 21-12, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης αφού μείωσαν σε 37-36, στο 20′. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, όμως οι Ιταλοί κατάφερναν να παραμένουν μπροστά. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο Ουάιτ έπαιξε καθοριστικό ρόλο και χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στην Ρέτζιο Εμίλια.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουάιτ και Ράιτ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σμιθ και Λάσμε με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 36-37, 52-55, 69-71.