Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Λαύριο 94-81

Κύμη – Λαύριο 94-81

giannis kastritis kymi

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Κύμη, καθώς επικράτησε εντός έδρας του φορμαρισμένου Λαυρίου με 94-81 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Basket League. Oι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με έξι πόντους (5-11). Το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Μέιερ κράτησε τη διαφορά σ΄αυτά τα επίπεδα (10-17). Η Κύμη, όπως ήταν φυσικό, ανέβηκε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη της τιμή (22-23).

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και με τρίποντο του Σμιθ πέρασαν μπροστά στο σκορ (29-28). Το Λαύριο κατάφερε να φέρει το ματς ξανά στα ίσια με τρίποντο του Περάκη (39-39), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και ανέκτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τα ηνία του σκορ (47-44).

Η Κύμη ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και για πρώτη φορά έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (59-48). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (70-58). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμη με 21 πόντους (87-66) και τελικώς επικράτησαν με 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81
Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερεαφόρ 10 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκί 19, ΜακΦάντεν 18 (1 τρίποντα,  5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3,Κάιζερ 8 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 11 (2).
Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (2), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…