Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Τρίκαλα 78-60

Κολοσσός – Τρίκαλα 78-60

aris lykogiannis kolossos rodou

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε εντός έδρας των Τρικάλων με 78-60, για την 12η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε στις νίκες (6-6) και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ. Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 2-10, με τον Φώτη Τακιανό να μην καταφέρνει να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ουεάρ (14π.) και Τζόουνς (14π.), με τον Γιώργο Τσαλμπούρη (11π., 4ριμπ.) να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τη θαλασσί φανέλα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λούντζης με 17 πόντους, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να μην ακολουθεί την αποστολή των Τρικάλων στη Ρόδο.

Τα Τρίκαλα ήταν αρκετά ανταγωνιστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-16. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους Θεσσαλούς, μιας κι οι Ροδίτες πάτησαν τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και χάθηκαν στον ορίζοντα. Οι “θαλασσί” ξέφυγαν με 15 πόντους (37-22) στο ημίχρονο, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να πετυχαίνει τρίποντο, στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι Ροδίτες διατήρησαν με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-39) στην τρίτη περίοδο, με τα Τρίκαλα να ρίχνουν τη διαφορά στους 10 πόντους (63-53) στο 35′, αλλά να αδυνατούν να γίνουν περισσότερο απειλητικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 2 (1/7 σουτ), Χάρις 5, Μπρέι 8 (1/5 τρίποντα), Ράιτ 4, Σχίζας 5 (1), Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9 (2), Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης 11 (3), Ουέαρ 14 (2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 5 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6 (1), Τέγιτς 9, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7 (1), Τέιμς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λούντζης 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Καλογιαννίδης.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…