Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Τα αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου

Γ’ Εθνική: Τα αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου

Μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής έμεινε ο Έσπερος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Πεντέλης με 67-62, στο ντέρμπι της πρώτης θέσης.

Σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισαν τα Χανιά. Η κρητική ομάδα επικράτησε εντός έδρας του ΒΑΟΛ με 68-67, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Λοκρός Αταλάντης, ο Ερμής Σχηματαρίου κι ο Έσπερος Λαμίας υπερασπίστηκαν την έδρα τους κόντρα σε ΟΦΗ, Νίκη Αμαρουσίου και Παναγίτσα, ενώ ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου έφυγε με το διπλό από την έδρα του Άρη Νικαίας.

Τα αποτελέσματα:
Χανιά
-Βούρειος ΑΟΛ Χίου 68-67
Λοκρός Αταλάντης-ΟΦΗ 72-67
Άρης Νίκαιας-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 69-75
Ερμής Σχηματαρίου-Νίκη Αμαρουσίου 58-53
Έσπερος Λαμίας-ΑΕΕ Παναγίτσας 88-81
Έσπερος Καλλιθέας-Πεντέλη 67-62

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ-ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 68-67
Δεκάλεπτα: 26-20, 48-37, 58-54, 68-67
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Παπαδάκης, Κουτσαυδής, Αλεξίου 8 (1), Υφαντόπουλος 2, Σαράντης 6 (1), Μπαγάκης 6 (2), Πούρος, Σκαμνάκης 5 (1), Αράπης 13 (4), Αδοντάκης 13, Τασιούδης 9 (1), Κοντογιάννης 6.
ΒΑΟΛ (Βουλίκας): Μπούμπαρης 11, Σαμιώτης 8, Ανδρουλάκης 9 (1), Σουλίκας 4, Γεωργαντάς 2, Αγγελίδης 7 (1), Καραφάντης, Τσουρής 13 (2), Νακόπουλος, Τρόβας 7 (1), Βούτας, Κωνσταντινάκος 6 (2).

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ – ΟΦΗ 72-67
Δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-53, 72-67
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος 3 (1), Μπόλματης 3 (1), Μπουλαντζάς 2, Νικολάου, Παναγιωτίδης 20 (2), Σάκοτα 14, Μάτος Αν. 21 (2), Μάτος Αγγ. 4, Ρετσινάς 5 (1).
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κρηθινάκης 14 (1), Μαϊστρέλης 9 (3), Τσερκιτζόγλου 4, Καραλής 15 (2), Καρλαύτης 2, Αγαπιάδης 13, Βασιλειάδης 8 (1), Πάλλης 2.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 58-53
Δεκάλεπτα: 18-7, 27-22, 42-29, 58-53
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Κοσμετάτος, Πανταζής 18 (1), Θωμάς, Γκρινιάρης, Κολοβός 8, Κώνστας 6 (2), Λούκας, Σπηλιόπουλος 9 (1), Αγγελέτος 4, Τσιριμώκος 11 (3), Γυφτονικολός, Μαρμαρινός 2.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Καλλιώρας): Τσεκένης, Δανάς, Μιχαλάκης, Σταμάτης 10 (2), Κοντογιάννης 7, Κυπριτζόγλου 5, Σκούταρης 7 (2), Κουκάκης 12, Τσεκένης Α. 7 (1), Ντέντα 5.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 69-75
Δεκάλεπτα: 19-13, 33-31, 41-51, 69-75
ΑΡΗΣ (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 9, Στογιάνοβιτς 6 (2), Καννάς 3 (1), Κοροπούλης 16 (2), Θαλασσινός 6 (1), Κόλλιας 16, Καπετάνιος 8, Δρίβας 3, Βλάμης 2
ΚΡΟΝΟΣ (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 9, Στραγανιώτης 22 (2), Νάτσο 9 (1), Ξιούρας 13 (3), Κακαργιάς 2, Κόης 9, Σολωμός 7, Ανδρεάτος 4

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ 88-81
Δεκάλεπτα: 19-20, 42-47, 64-69, 88-81.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 12 (2), Πάππος 2, Ρουμελιώτης 8 (1), Μαντζούκας, Φύκας Π. 15 (1), Παπαργυρόπουλος 30 (1), φούντας 1, Δαχρετζής 1, Κατράνας 19 (3), Παπανικολάου.
ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ (Κωνσταντινίδης): Σκεμπές 13 (3), Καρβούνης 2, Μούντριχας , Αδαμόπουλος 9 (1), Θεοδωράκος 2, Μαντζάκος, Περσίδης, Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 45 (4), Χοτζάλι, Δρακάκης 8, Σβορώνος 2

Βαθμολογία:

1. Έσπερος Καλλιθέας 19 (9-1)*
2. Πεντέλη 18 (8-2)*
3. Ερμής Σχηματαρίου 17 (7-3)*
4. Έσπερος Λαμίας 17 (7-3)*
5. Λοκρός Αταλάντης 16 (6-4)*
6. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 16 (6-4)*
7. ΒΑΟΛ Χίου 15 (5-5)*
8. ΟΦΗ 15 (5-5)*
9. ΑΟΚ Χανίων 14 (3-8)
10. Άρης Νικαίας 13 (3-7)*
11. Νίκη Αμαρουσίου 13 (3-7)*
12. ΑΕΕ Παναγίτσας 13 (2-9)
13. Άρης Πετρούπολης 12 (2-8)*

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 14/1):
ΒΑΟΛ Χίου-Έσπερος Καλλιθέας
Πεντέλη-Άρης Νικαίας
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Λοκρός Αταλάντης
ΟΦΗ-Ερμής Σχηματαρίου
Νίκη Αμαρουσίου-Έσπερος Λαμίας
ΑΕΕ Παναγίτσας-Άρης Πετρούπολης
Ρεπό: Χανιά

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Τρομερό κάρφωμα από τον Σιδέρη! (vid)

Η ομάδα της Χαλκίδας ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Αργοναύτη Ραφήνας με 65–70, για τη…