Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Αποτελέσματα 2ου Νότου

Γ’ Εθνική: Αποτελέσματα 2ου Νότου

Ο Λοκρός Αταλάντης επικράτησε εντός έδρας του ΒΑΟΛ Χίου με 79-65, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Στην κορυφή του ομίλου ανέβηκε ο Έσπερος Λαμίας, καθώς νίκησε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 85-79 και προσπέρασε τον Έσπερο Καλλιθέας, που είχε ρεπό.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Ερμή Σχηματαρίου και την Πεντέλη, ο Ερμής ήταν αυτός που χαμογέλασε, καθώς νίκησε εντός ε΄δρας με 67-60 και “έπιασε” στον βαθμολογικό πίνακα την Πεντέλη. Μία πολύ σημαντική νίκα πήρε ο ΑΟΚ Χανιά στην προσπάθεια, που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Η κρητική ομάδα νίκησε στην παράταση εκτός έδρας τον Άρη Νίκαιας με 80-75 (70-70 έληξε η κανονική διάρκεια) και πήρε ένα σπουδαίο διπλό.

Τα αποτελέσματα:

  • Άρης Νικαίας – ΑΟΚ Χανιά 75-80 (κ.α. 70-70)
  • Λοκρός Αταλάντης – ΒΑΟΛ Χίου 79-65
  • Ερμής Σχηματαρίου – Πεντέλη 67-60
  • Έσπερος Λαμίας – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 85-79
  • Άρης Πετρούπολης – ΟΦΗ 59-64
  • ΑΕΕ Παναγίτσας – Νίκη Αμαρουσίου 83-73
  • Ρεπό: Έσπερος Καλλιθέας

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤ. – ΒΑΟΛ 79-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 50-29, 66-43, 79-65
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικολός – Σεργιάννης): Διαμαντής, Ρούζιος, Μ. Μπουλμάτης 7 (1), Η. Μπουλμάτης 2, Νικολάου, Παναγιωτίδης 5 (1), Κανακάρης 3 (1), Σάκοτα 12, Αντ. Μάττος 18 (1), Αγγ. Μάττος 30 Ν(4), Ρετσινάς 2.
ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας – Συμιακάκης): Μπουμπάρης 18, Σαμιώτης 9 (2), Ανδρουλάκης 7 (1), Σουλίκας 8, Βούτας, Αγγελίδης 8, Καραφαντής, Κωνσαντινάκος Δ., Τσουρής 7 (1), Νακόπουλος 4, Τροβάς 4.

ΑΡΗΣ ΝΙΚ. – ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 75-80 (κ.α. 70-70)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 44-42, 59-58, 70-70, 75-80
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 10 (1), Στογιάνοβιτς 9 (1), Καννάς 13, Κοροπούλης 5 (1), Θαλασσινός 7 (1), Αλσαντζής, Κόλλιας 16, Καπετάνιος, Δρίβας 9 (3), Βλάμης 6
ΑΟΚ ΧΑΝΙΩΝ (Θεοδωράκης): Αράπης 9 (1), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 11 (1), Σαράντης 5 (1), Μπαγάκης, Σκαμνάκης 9, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 8, Τασιούδης 28 (1), Παπαδάκης 3 (1)

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ – ΝΙΚΗ ΑΜ. 83-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 44-33, 57-52, 83-73
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος): Σκεμπές 4, Καρβούνης 20 (4), Μούντριχας, Θεοδωράκος 14 (3), Αδαμόπουλος, Περσίδης, Μπέλλος, Γκιζογιάννης 21, χοτζάλι, Δρακάκης 16, Σβορώνος 8.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χρυσόγερος): Τσεκένης Ι., Λάνας 7 (1), Μιχαλάκης 2, Σταμάτης 9 (3), Κοντογιάννης 17, Κυπριτζόγλου 15 (2), Ταφίλης, Σκούταρης, Κουκάκης 19, Τσεκένης Α. 2, Κανύχης, Σίδερης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 85-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 37-36, 58-55, 85-79
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 3 (1), Μπερτσιμάς, Σέττος 11 (3), Πάππος 3 (1), Ρουμελιώτης 9 (1), Παπαργυρόπουλος 31 (1), Φούντας 9, Μαντζούκας, Φούντας 4, Δαχρετζής 6 (2), Κατράνας 9, Παπανικολάου.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. Δ. (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 17 (1), Στραγανώτης 24 (3), Νάτσος 4, Σκούρας 10 (2), Χρονόπουλος 5 (1), Κακαριάς 6, Κόης 4, Κοσμετάτος, Σολομός 8, Κουρναράς, Πετράκος 2, Ανδρεάτος.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. – ΠΕΝΤΕΛΗ 67-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 34-30, 49-40, 67-60
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Πανταζής 3, Κοσμετάτος, Γκρινιάρης 20 (1), Κολοβός 2, Κώνστας, Αγγελέτος 2, Τσιριμώκος 5 (1), Γυφτονικολός 9, Σπηλιόπουλος 10 (2), Μαρμαρινός 16.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης-Κιτσούλης): Παπανδρέου 12 (2), Νιφόρας 2, Λίτσος 4, Αποστολόπουλος 10 (3), Κωνσταντάκος 3 (1), Ντάλλης 10, Μουλάς 1, Μπίγκος 2, Σαλτουρίδης, Μαλούκος 16.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΦΗ 59-64
Δεκάλεπτα: 17-18, 30-30, 45-47, 59-64
Άρης Πετρούπολης (Γαλέος): Μόκκας 14 (2), Βενιτουράκης 13 (3), Χανιάς, Κουλούρης 1, Μακρυγιάννης 3 (1), Μπούτρης 9 (1), Γιατράκος 11 (1), Μπέλλης 8
ΟΦΗ (Ράλλης): Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλλης 6 (2), Καραλής 15 (2), Χαρωνίτης, Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 15, Βασιλειάδης 9, Σταράκης, Φιλόγλου, Πάλλης 15

Βαθμολογία:

1. Έσπερος Λαμίας 23 (10-3)
2. Πεντέλη 22 (9-4)
3. Έσπερος Καλλιθέας 22 (10-2)
4. Ερμής Σχηματαρίου 22 (9-4)
5. Λοκρός Αταλάντης 21 (8-5)
6. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 20 (7-6)
7. ΟΦΗ 20 (7-6)
8. ΒΑΟΛ Χίου 19 (6-7)
9. Νίκη Αμαρουσίου 17 (4-9)
10. Άρης Νικαίας 17 (4-9)
11. ΑΕΕ Παναγίτσας 17 (4-9)
12. ΑΟΚ Χανίων 17 (4-9)
13. Άρης Πετρούπολης 15 (2-11)

Επόμενη αγωνιστική:

  • ΠΟΚ Εσπερος – Αρης Νικαίας
  • ΑΟΚ Χανιά – Λοκρός
  • ΒΑΟΛ – Ερμής Σχηματαρίου
  • Πεντέλη – Εσπερος Λαμίας
  • Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Αρης Πετρούπολης
  • ΟΦΗ – Παναγίτσα
  • Ρεπό η Νίκη Αμαρουσίου
Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Χωρίς κόσμο το ΕΦΑΟΖ – Αίαντας Αυλίδας!

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοίνωσε πως ο αγώνας ΕΦΑΟΖ – Αίαντας Αυλίδα…