Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-65

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-65

nemanja dangubic crvena zvezda erythros zalgkiris

“Σπουδαία” νίκη πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς επικράτησε της ανεβασμένης Ζαλγκίρις Κάουνας εντός έδρας με 77-65 για τη δέκατη έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο “καθάρισαν” το ματς.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκαν με 8-2. Η Ζαλγκίρις Κάουνας στη συνέχεια ανέκαμψε και με επί μέρους 10-2 πήρε τα ηνία του σκορ (10-12). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-18). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι δύο πόντους μπροστά (33-31).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ερυθρό Αστέρα, όμως, να έχει σταθερά το προβάδισμα (48-45). Οι Σέρβοι στην τελευταία περίοδο ήταν εξαιρετική και με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 10 (60-50). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος και κέρδισαν τελικώς με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-31, 48-45, 77-65

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Νταβιντόβατς 13 (3), Λάζιτς 5 (1), Άντιτς 5 (1), Φελντέιν 2, Γιάνκοβιτς 4, Ρότσεστι 16 (4), Λεσόρτ 4, Ένις 12 (1), Μπιέλιτσα 7

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2 , Πάνγκος 19 (3), Τουπάν 3 (1), Ούντριχ 4, Γιανκούνας 10, Μιλάκνις 6 (1), Μίσιτς 2, Ουάιτ 9, Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 8

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…