Κεντρική Basket League Άρης Αβελίνο – Άρης 79-66

Αβελίνο – Άρης 79-66

ivan maras aris avelino

Την πέμπτη του συνεχόμενη ήττα στο Basketball Champions League υπέστη ο Άρης, καθώς ηττήθηκε και στην έδρας της Αβελίνο με 79-66 για την προτελευταία αγωνιστική των ομίλων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μ΄αυτήν την ήττα έμειναν και μαθηματικά εκτός συνέχειας, καθώς και να κερδίσουν την τελευταία αγωνιστική, δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-7). Η Αβελίνο και ο Άρης ήταν αρκετά εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και το σκορ ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ με τρίποντο του Μάρας (19-21)

Το σερί του Άρη συνεχίστηκε και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (19-25). Η Αβελίνο έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε με σερί 12-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (31-25). Η ελληνική ομάδα ήταν τραγική στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχε σε 8 λεπτά μόλις 4 πόντους και βρέθηκε να χάνει με 40-29. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανακάμψουν και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια στο -10 (43-33).

Άρης στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε για να ρίξει τη διαφορά, αλλά η Αβελίνο είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα (52-41). Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως το ματς και δεν δυσκολευόντουσαν να κρατήσουν τη διψήφια διαφορά (63-50).

Oι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη αντέδρασαν και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους πέντε με σερί 10-2 (65-60). Η Αβελίνο, όμως, άντεξε στην πίεση της ομάδα της Θεσσαλονίκης και ανέβασε ξανά τη διαφορά (71-60). Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και το τέλος και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ουέλς 11 (1), Φιτιπάλντο 4 (1), Λονέν 7, Σκραμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντ’Έρκολε 12 (4), Ριτς 13 (1), Φεσένκο 4, Ενντιαγέ 11
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου, Προύιτ 11 (1), Ντουβιέ 12 (2)

Περισσότερα σε Άρης

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…