Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 102-111

Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 102-111

alex tyus maccabi fox tel aviv armani milano

Ακόμη μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 111-102 για την εικοστή αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Με τη νίκη τους αυτή οι Ισραηλινοί εδραιώθηκαν στην οχτάδα και έπιασαν στην έβδομη θέση τη Χίμκι.

Οι παίκτες των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν το νου τους μόνο στην επίθεση και όχι στην άμυνα. Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ σημείωσαν συνολικά 56 πόντους, με τους Ισραηλινούς να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (26-30). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε γι ακόμη ένα δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατάνε σταθερά το προβάδισμα (50-57).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε την απόδοση της στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (70-83). Στην τελευταία περίοδο, αν και η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε για την ανατροπή, τελικώς δεν τα κατάφερε και οι Ισραηλινοί κέρδισαν με 111-102.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 50-57, 70-83, 102-111
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 13 (3), Μίτσοφ 9 (1), Ραρζέφσκι 5, Κουζμίνσκας 5, Τσιντσιαρίνι 10 (1), Αμπάς, ΕμΜπαγιέ 11 (2), Θίοντορ 22 (2), Μπέρτανς 6 (2), Τζέρελς 3 (1), Γκουντάιτις 18
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 18 (3), Ρολ 12 (2), Κέιν 9, Τάιους 14, Ντιμπαρτολομέο, Κόουλ 19 (1), Μπόλντεν 9 (1), Παραχούσκι 14, Τζάκσον 16 (2)

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…