Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Μπεσίκτας 65-72

Άρης – Μπεσίκτας 65-72

aris maras 1

Κρίμα… Ο Άρης ήταν άκρως ανταγωνιστικός αλλά δεν τα κατάφερε στην παράταση, σε ένα ματς που οι “κίτρινοι” έχουν παράπονα από την διαιτησία. Οι Θεσσαλονικείς, που αγωνίστηκαν δίχως τους Αθηναίου (ήταν στην αποστολή αλλά προφυλάχτηκε εξαιτίας των ενοχλήσεων στη μέση) και Πουλιανίτη (λόγω πυρετού), έχασαν στο Παλέ από την Μπεσίκτας με 65-72 (στην παράταση το σύνολο του Γιαννάκη πέτυχε έξι πόντους). Με νίκη ο Άρης θα έμπαινε δυνατά ξανά στην διεκδίκηση του εισιτηρίου για την επόμενη φάση του Champions League, ωστόσο “ήρθε” η ήττα και πλέον… χάνεται ο στόχος της πρόκρισης.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 1-5, στην συνέχεια ο Άρης πέρασε μπροστά (8-5) και ο Μπελ έκανε το 12-7. Ο Ντουβιέ διαμόρφωσε το 14-9 ενώ το 16-10 έγινε από τον Μούρτο. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 18-14, ο Μούρτος έγραψε το 20-14 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-17 (ο Μπελ είχε επτά πόντους και ο Στρόμπερι οχτώ).

Ο Προύιτ στην λήξη της επίθεσης του Άρη πέτυχε ένα… τρελό (και δύσκολο) τρίποντο (23-17), η Μπεσίκτας ισοφάρισε (23-23) ενώ το σερί των Τούρκων μεγάλωσε κι άλλο (23-25 με σερί 0-8). Ο Φλιώνης ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (25-25) και ο Μάρας ευστόχησε σε δίποντο (29-25). Στο 20′ το σκορ ήταν 29-28 (οι διαιτητές αποδοκιμάστηκαν από τους φιλάθλους).

Ο Μάρας έκανε το 31-30, στο 31-32 ακολούθησε τεχνική ποινή κατά του Παναγιώτη Γιαννάκη διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές και έτσι η Μπεσίκτας πήρε ένα +5 (31-36). Ο Άρης βρέθηκε στο -2 (34-36), στο 27′ ο Μποχωρίδης μείωσε σε 36-37 ενώ ο Μπελ έκανε το 40-41. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Θεσσαλονικείς έχαναν με 42-46 (30′).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα επτά πόντων (42-49), ο Μάρας “ψαλίδισε” την διαφορά (47-49) ενώ στο 47-51 υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες (ο κόσμος του Άρη ήταν έξαλλος) καθώς ο Μποχωρίδης χρεώθηκε με φάουλ μετά από κόψιμο που έκανε (47-52). Μετέπειτα έγινε το 47-54, ο Μπελ ευστόχησε για τρεις (50-54) και ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 52-54.

Ο Μπελ (18 πόντους) έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (55-54 λίγο μετά το 35′), ο Φλιώνης “χτύπησε” από τα 6.75 (58-56 στο 38′) και ακολούθησε τρίποντο για την Μπεσίκτας (58-59). Στα 13” πριν το τέλος ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ (ευστόχησε στην μία βολή και έκανε το 59-59), ο Ανταμς στα 6” χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, οι “κίτρινοι” έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Στρόμπερι έκλεψε αλλά αστόχησε από μακριά με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση (59-59).

Στο 42′ διαμορφώθηκε το 59-60, ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα και έτσι η Μπεσίκτας ξέφυγε με επτά πόντους (59-66). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (59-68), ο Μποχωρίδης μείωσε σε 62-68 και ο Μάρας σε 65-70 αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να “πλησιάσει” κι άλλο και έχασε με 65-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 29-28, 42-46, 59-59 (κ.α.), 65-72.
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 14 (2), Μποχωρίδης 12 (1), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 8 (1), Τσαϊρέλης 1, Χρηστίδης, Μούρτος 6, Προύιτ 4 (1), Ντουβιέ 2, Μπελ 18 (4).
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Μπόατριγκτ 5 (1), Κλαρκ 13 (2), Γκεγίκ 3, Βεισέλογλου, Ανταμς 3, Σανλί 4, Στρόμπερι 15 (3), Σιπαχί 7 (1), Ντίμπλερ 6 (1), Παλάσιος 4, Ουίμς 12 (1).