Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 104-95

Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 104-95

bryant dunston anadolu efes erythros asteras crvenazvezda

Στις νίκες επέστρεψε η Αναντολού Εφές, καθώς μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 104-95 για τη δέκατη έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν διαφορά μόλις ενός πόντου (22-21). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με την Αναντολού Εφές να έχει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (50-46).

H τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους (69-59). Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους (74-71). Η Αναντολού Εφές ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο και τελικά πήρε τη νίκη με 104-95.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 50-46, 77-71, 104-95

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 20 (1), Μπράουν 10, Μπατούκ, Μότουμ 12 (2), Στίματς 2, Ντάγκλας 12 (1), Ντράγκιτς 24 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Ντάνστον 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμόν 11 (1).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Νταβίντοβατς 10 (1), Λάζιτς 2, Φελντέιν 8 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 9 (1), Ρότσεστι 14 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Λεσόρ 11, Ένις 5 (1), Γιοβάνοβιτς 13 (6/8 δίποντα, 1/2 βολές), Μπιέλιτσα 15 (1).

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…