Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 74-94

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 74-94

pao aek

12-0 και συνεχίζει….
Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ στο “Νίκος Γκάλης”. Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μετέτρεψε σε περίπατο το παιχνίδι με την Ένωση, επικρατώντας άνετα του συνόλου του Ντράγκαν Σάκοτα με 94-74.

Οι “πράσινοι” έκαναν το 12-0 και παρέμειναν αήττητοι στην κορυφή της Basket League, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στο 6-6 υποχώρησε η ΑΕΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Εξαιρετικός κι ο Γκιστ με 13 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σάκοτα με 19 πόντους. Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι μόνο χαρακτήρα ντέρμπι δεν είχε και γι’αυτό φρόντισε ο Παναθηναϊκός από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και μπήκε με πατημένο τέρμα το γκάζι στο παρκέ, φτάνοντας όπως ήθελε στο “κιτρινόμαυρο” καλάθι. Ο Καλάθης μοίραζε τις ασίστ με το τσουβάλι κι οι “πράσινοι” πέτυχαν 32 πόντους στην πρώτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 9 πόντους (23-32) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά ήταν στη συνέχεια σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Το ημίχρονο έληξε 39-49, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, η οποία “έσπασε” και το φράγμα των 20 πόντων. Η Ένωση ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, με τον Τσάβι Πασκουάλ να ξεκουράσει στην τέταρτη περίοδο τον Νικ Καλάθη ενόψει και των αγώνων που ακολουθούν με Φενέρμπαχτσε και ΤΣΣΚΑ Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 39-49, 54-72, 74-94.
ΑΕΚ: Τζέιμς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριν 13 (2), Χάρις 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Καββαδάς 5, Ξανθόπουλος 2 (1/7 σουτ), Σάκοτα 13 (5 ριμπάουντ), Μπάρλοου 6 (2), Αγραβάνης, Μαυροειδής 3 (5 ριμπάουντ), Ελόνου 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Όγκαστ 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 8, Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Παππάς 7 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Μήτογλου 2.