Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Κύμη 60-71

Τρίκαλα – Κύμη 60-71

kimi3

Αυτή τη φορά δεν ήταν ο ΜακΦάντεν, ούτε ο Τζόουνς, ήταν ο Σμιθ αυτός που υπέγραψε το νέο σπουδαίο διπλό της Κύμης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μετά τη Νέα Σμύρνη, πέρασε αλώβητη κι από τα Τρίκαλα, επικρατώντας άνετα των Θεσσαλών με 71-60, για την 8η αγωνιστική. Το σύνολο από την Εύβοια πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, κάνοντας σπουδαίο βήμα παραμονής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σμιθ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 18 πόντους.

Η Κύμη ήταν ανώτερη από τα Τρίκαλα από την αρχή μέχρι το τέλος κι έφτασε με άνεση στο διπλό. Προηγήθηκε με 17-21 στην πρώτη περίοδο, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (35-45).

Τα χειρότερα, όμως, δεν είχαν έρθει για τους Θεσσαλούς. Η Κύμη μπήκε ακόμα πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, επέτρεψε στα Τρίκαλα να σκοράρουν μόλις 5 πόντους (!) σ’ ένα δεκάλεπτο και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, μιας και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22 πόντους (40-62) στο 30′. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 18 (3), Λούντζης 5 (1), Χέιλ 8 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 4, Σλαφτσάκης 6, Ρος, Τέγιτς 7, Καλογιαννίδης 6 (1), Τάταρης .
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 13 (1), ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 6, Σμιθ 21 (1), Γερομίχαλος, Τσαγκαράκης 8 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάισερ 10, Μπάρλος 2.

Ολυμπιακός: Κανονικά εντός δωδεκάδας ο Πετρούσεφ

Εντός δωδεκάδας ο Φίλιπ Πετρούσεφ. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στο Παλαού Μπλαουγκράνα την …