Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κύμη 83-73

Ρέθυμνο – Κύμη 83-73

rethimno

Στις νίκες επέστρεψε το Ρέθυμνο, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Κύμης με 83-73 για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League. To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά τελικά η κρητική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη και πήρε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια τον μήνα Δεκέμβριο.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Κύμης στην αναμέτρηση, καθώς με τρίποντο του Οκαφόρ προηγήθηκε με έξι (2-8). Το Ρέθυμνο στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και επέστρεψε στο ματς και μάλιστα πέρασε και μπροστά με καλάθι του Λι (17-15). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά παραγωγικές και το δεκάλεπτο έληξε 23-22, υπέρ των γηπεδούχων.

Το ντέρμπι ανάμεσα στην κρητική ομάδα και την Κύμη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Ρέθυμνο κατάφερε να προηγηθεί με 29-22, αλλά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απάντησε με ένα μικρό σερί και πλησίασε ξανά στο σκορ (29-26). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το Ρέθυμνο να έχει προβάδισμα έναν πόντο (40-39).

Το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (59-54), αλλά με επί μέρους 6-2 η Κύμη μείωσε στον ένα (61-60). Η κρητική ομάδα στη συνέχεια ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 74-67. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με καλάθι του Κάισερ μείωσαν στους τρεις 43” πριν το τέλος (74-71), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (83-73).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντουιν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9, Λι 2, Άρμσταντ 18 (3), Ντάνιελς 8, Κόττας, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος 22 (4), Μόρισον

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Οκαφόρ 3 (1), Τσαγκαράκης 8 (1), ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 12 (1), Γερομίχαλος, Γλυνιαδάκης 2, Σακελλαρίου, Κάισερ 21, Μπάρλος 3 (1), Σμιθ 3

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…