Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Κολοσσός Ρόδου 76-80

Προμηθέας – Κολοσσός Ρόδου 76-80

aris lykogiannis kolossos rodou

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε του Προμηθέα στην έδρα του με 80-76 για την ένατη αγωνιστική της Basket League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σ΄όλον τον αγώνα και τελικά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (11-8). Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και με σερί 8-0 πήρε τα ηνία του σκορ (11-16). Ο Προμηθέας, όμως, αντέδρασε και με επί μέρους 7-2 ισοφάρισε την αναμέτρηση (18-18).

Ο Σταύρος Τουτζιαράκης ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και γρήγορα έφτασε τους 11 πόντους. Ο Προμηθέας, όμως, δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ήταν μπροστά μόλις για έναν πόντο (29-28). Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 44-34, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τη ρίξουν πριν το 2ολεπτο στους 5 (39-44).

Ο Κολοσσός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν φανταστικός και κατάφερε με τρίποντο του Μπρέι να προηγηθεί με 11 πόντους (41-52). O Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε στους 2 (54-56), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 10 πόντους (54-64).

Ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και 5.18′ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 62-72. Στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας έκανε την τελευταία του αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους και καλές άμυνες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 3 (73-76) με καλάθι του Λίποβι.

Ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμος στο τέλος και ένα λεπτό πριν το τέλος με δύο βολές έδωσε “αέρα” 4 πόντων στον Κολοσσό (74-78). Ο Μιλόσεβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι, μείωσε σε 78-76. Ο Γκίκας ήταν μοιραίος για τον Προμηθέα, καθώς 10” πριν το τέλος έκανε λάθος και ο Γκρίφιν έκλεψε και σκόραρε (76-80) και χάρισε τη νίκη στον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2/7 τρίποντα), Έβανς 5, Γκίκας 8 (2), Σαλούστρος 6 (1), Μιλόσεβιτς 26 (6/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 15 (1), Φαγιέ 3 (1/6 τρίποντα), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 5 (0/4 τρίποντα, 9 ασίστ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης):  Γκρίφιν 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Χάρις 10, Σχίζας 6, Μπρέι 24 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Ράιτ (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 8 (12 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης 9 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…