Κεντρική NBA “Πέρασαν” από το Σακραμέντο οι Σπερς, στα “ρηχά” ο Κουφός (vid)

“Πέρασαν” από το Σακραμέντο οι Σπερς, στα “ρηχά” ο Κουφός (vid)

kings san antonio spurs

Στις νίκες επέστρεψαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς, καθώς νίκησαν εκτός έδρας τους Σακραμέντο Κινγκς με 108-99. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους δεύτερη περίοδο και πήραν τη νίκη και πλέον το ρεκόρ τους είναι 23-11. Η ομάδα του Κώστα Κουφού, που κινήθηκε σε “ρηχα” νερά, έπεσε 11-21. Στο ματς δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Όλντριζ, που σημείωσε 29 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και Πάου Γκασόλ, ο οποίος έκανε triple double με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, κορυφαίος ήταν ο Χιελντ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 4 πόντους (2/6 διπ., 0/2 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 16-29, 27-22, 23-24