Κεντρική Β' Εθνική Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός 81-80

Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός 81-80

panerithraikos

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός κόντρα στον Μανδραϊκό. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας στον εξ αναβολής αγώνα της έβδομης αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Β΄Εθνικής κέρδισε με 81-80, αν και για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 8 πόντους (16-24). Ο Μανδραϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κράτησε τα ηνία του σκορ και στην επόμενη περίοδο (38-44). Ο Πανερυθραϊκός ανέβασε την απόδοση του και στο 30′ ήταν πίσω μόλις με τρεις πόντους (60-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή και κατάφεραν τελικώς να επικρατήσουν με 81-80. Ήρωας για τον Πανερυθραϊκό ήταν ο Γιαουρτόγλου, ο οποίος ήταν ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ. Αυτή η νίκη τους ανέβασε ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 15 βαθμούς μαζί με τον Τρίτωνα.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 81-80

Δεκάλεπτα: 16-24, 38-44, 60-63, 81-80

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 4, Στεργίου, Καλλιανιώτης 23 (7/13 τρίπ., 10 ριμπ.), Δερμιτζάκης 5 (1), Τσακίρης, Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου 28 (6/12 τρίπ.), Λέπουρης, Αντωνίου 3 (1), Μακρόπουλος 10 (6 ριμπ.), Σταθόπουλος 6.

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 8 (12 ασίστ), Καραμπάτσος 7 (1), Γκαϊντάσοβ 10 (1), Μουστόπουλος 34 (15/18 δίπ.), Βαφιάς 7 (1), Ψυλέας 14 (4), Γεωργοπαπαδάκος