Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Τρίκαλα 87-56

Παναθηναϊκός – Τρίκαλα 87-56

pao trikala

Ο Παναθηναϊκός πάτησε τέρμα το γκάζι στην τρίτη περίοδο του αγώνα με τα Τρίκαλα στο “Νίκος Γκάλης”, συντρίβοντας τους Θεσσαλούς με 87-56, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Οι “πράσινοι” έκαναν με άνεση το 7/7 και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Τσάβι Πασκουάλ βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες, αφήνοντας εκτός αποστολής τον Τζέιμς Γκιστ και δίνοντας λίγο χρόνο συμμετοχής στον Νικ Καλάθη. Ο Καταλανός τεχνικός μοίρασε τον χρόνο στους παίκτες του, με τον Ντίνο Μήτογλου να μένει για 24 λεπτά στο παρκέ και να είναι εξαιρετικός, μετρώντας 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Χρόνος συμμετοχής δόθηκε και στον νεαρό Γιώργο Καλαϊτζάκη, οποίος χρησιμοποιήθηκε στην τέταρτη περίοδο και πρόλαβε να “γράψει” 2 πόντους και 1 ασίστ. Double-double έκανε ο Ζακ Όγκαστ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Βουγιούκας (7π., 9ριμπ.) στα 20 λεπτά που πάτησε στο παρκέ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Τέγιτς με 14 πόντους.

Τα Τρίκαλα μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (40-33). Στην τρίτη περίοδο, οι “πράσινοι” πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση, έσφιξαν την άμυνα τους και ξέφυγαν με 22 πόντους (64-42) στο 30′, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 (6 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 1 (8 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7 (9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Καλάθης 2 (7 ασίστ).
ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2 (1/6 σουτ), Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…