Κεντρική Διεθνή Ούνικς Καζάν – Νταρουσάφακα 75-79

Ούνικς Καζάν – Νταρουσάφακα 75-79

unics darusafaka

H Νταρουσάφακα μπορεί να βρέθηκε στο -13 (55-42, στο 26′), όμως με αιχμή του δόρατος τον Ουίλμπεκιν έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 79-75, στην έδρα της Ούνικς Καζάν, για την 8η αγωνιστική του Eurocup.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εξαιρετική και είχε τον έλεγχο στα πρώτα δύο δεκάλεπτα και κατάφερε να βρεθούν μπροστά με 38-32, στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να ανατρέψουν το σκορ, όμως οι Ρώσοι διατηρούσαν έστω και με δυσκολία το προβάδισμα τους (57-56, στο 30′), όμως το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε διαφορετική εικόνα. Σε εκείνο το σημείο ο Ουίλμπεκιν με συμπαραστάτη τον Κιντ ανέβασαν ταχύτητα για τους Τούρκους και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Αυτή η νίκη έφερε την Νταρουσάφακα στην κορυφή με ρεκόρ  7-1 και εξασφάλισε την πρωτιά του Α’ ομίλου, ενώ η Ούνικς “έπεσε” στο 5-3.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουίλμπεκιν και Κιντ με 19 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Λάσμε και Κολόμ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 38-32, 57-56, 75-79