Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ουνικάχα Μάλαγα – Αρμάνι Μιλάνο 74-71

Ουνικάχα Μάλαγα – Αρμάνι Μιλάνο 74-71

dragan milosavljevic unicaja malaga armani milano

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 74-71 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος, αλλά τελικά οι Ανδαλουσιάνοι ήταν αυτοί, που πήραν τη νίκη.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τους γηπεδούχους και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (26-20). Στο δεύτερο, η Αρμάνι Μιλάνο “ξύπνησε” και με επί μέρους 22-9 πέρασε μπροστά και πήρε τα ηνία του σκορ (35-42). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επόμενη περίοδο, στην οποία η Μάλαγα κατάφερε και πάλι να περάσει μπροστά (55-53).

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Αρμάνι Μιλάνο ήταν μπροστά με 66-64, αλλά με ένα μικρό σερί 5-0 η Μάλαγα πήρε τα ηνία (69-64) και τα κράτησε μέχρι και το τέλος (74-71)

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-42, 55-53, 74-71

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ: Όκουο 2, ΜακΚάλουμ 8, Ντίαθ 5, Σαλίν 8 (2), Μιλοσάβλιεβιτς, Νέντοβιτς 16 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Σερμαντίνι 4 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/1 βολή), Βατσίνσκι 6 (2), Μπρουκς 15 (11 ριμπάουντ), Όγκουστιν 9, Σουάρεθ 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Γκάουντλοκ 18 (6/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/6 βολές), 4 ριμπάουντ), 1 ασίστ, Μίτσοφ 9 (1), Καλνιέτις, Ταρτσέφσκι 5 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι 2, Εμπαγιέ 7 (1), Θίοντορ 14 (3), Τζέφερσον, Μπερτάνς 13 (3), Τζέρελς (0/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…