Κεντρική Διεθνή Οστάνδη – Άρης 69-67

Οστάνδη – Άρης 69-67

ostande aris

Ο Άρης είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, δεν εκμεταλλεύτηκε την τρομερή εμφάνιση του Τσαϊρέλη (20 πόντους) και έτσι υπέστη την ήττα από την Οστάνδη με 69-67, για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι παίκτες του Γιαννάκη είχαν την ευκαιρία να “κλέψουν” τη νίκη, όμως ο Βασιλόπουλος έκανε λάθος 18.2″ πριν το τέλος, με το σκορ στο 66-65 και έτσι χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους.

Οι Βέλγοι μπήκαν με καλύτερο ρυθμό στο παρκέ και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-4, χάρη στο κάρφωμα του Ζεκίρι, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με σερί 6-0 προσπέρασαν με 10-9, με τον Mπένσον, στο 6′. Σε εκείνο το σημείο ο Αθηναίου ανέλαβε δράση και με συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο +4 (15-11), ενώ ο Πουλιανίτης έκανε το 18-12 και επέκτεινε το προβάδισμα των “κίτρινων”. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Γιαννάκη και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής (20-19), με το τρίποντο του Λασίσι.

Ο Τσαϊρέλης ξεκίνησε εντυπωσιακά τη δεύτερη περίοδο και με 5 γρήγορους πόντους έφερε τον Άρη στο 26-22, όμως η Οστάνδη απάντησε με δικό της σερί 7-0 και χάρη στις βολές του  Μέιερς πέρασε μπροστά με 29-26, στο 15′. Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ από την άλλη ο Ζεκίρι με κάρφωμα έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (31-26). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και ανέβασαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, όταν ο Τζόρτζεβιτς έκανε 38-29, ενώ ο Τσαϊρέλης μείωσε άμεσα σε 38-31, στο 38′. Το 38-32 για το πρώτο ημίχρονο διαμόρφωσε ο Ουίβερ με 1/2 βολές λίγο πριν το τέλος.

Οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα τρίποντο, με τους  Λασίσι και Μπελ αντίστοιχα και έτσι έγινε το 41-35, όμως ο Σαλουμού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον αιφνιδιασμό και έκανε το 43-35, στο 23′. Ο Τζόρτζεβιτς κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ και αφού ευστόχησε στις βολές, σκόραρε για τρεις και έφερε την ομάδα του μπροστά με 48-37. Ο Άρης βελτιώθηκε στην άμυνα και με σερί 7-0 κατάφερε να “κλείσει” την ψαλίδα και με καλάθι του Τσαϊρέλη έγινε το 48-44, στο 26′. Ο Ουίβερ μείωσε σε 50-48, όμως ο εξαιρετικός Σαλουμού βρήκε τον τρόπο και έφτασε μέχρι το αντίπαλο καλάθι για το 52-48, στο 29′. Σε εκείνο το σημείο ο Αθηναίου ευστόχησε σε τρίποντο και ο Τσαϊρέλης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, για να φέρουν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 53-52, ενώ ο Λασίσι με 1 βολή έκανε το 53-53, στο τέλος του δεκαλέπτου.

To τελευταίο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Άρη, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και αφού σκόραραν 7 αναπάντητους πόντους, έκαναν το 60-53, με τον Φίλερ, στο 33′. Οι “κίτρινοι” βελτιώθηκαν και με καλάθια των Τσαϊρέλη και Μπελ βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (63-62), όμως ο Τζόρτζεβιτς είχε διαφορετική άποψη και με τρίποντο έκανε το 66-62. Ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε ένα τρομερό τρίποντο από τα 8 μέτρα, για το 66-65 και έβαλε εκ νέου την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος. Οι παίκτες του Γιαννάκη έκαναν λάθος 20″ πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση και η Οστάνδη με τις βολές του Φίλερ έκανε το 68-65 και ο Ουέιβερ διαμόρφωσε το τελικό 69-67.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζόρτζεβιτς και Σαλόμου με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Τσαϊρέλης και Βασιλόπουλος με 20 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Γκέργκια): Μπουίζ, Λασισί 12 (3/4 τρίποντα), Εμβεμά 3 (1), Σαλούμου 13 (1), Μάγιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Γιάγκοτιτς-Κουρίτζα 3, Κέστελουτ, Γεκίρι 4, Φίλερ 10 (2).
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20 (1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γουίβερ 8 (1), Μπένσον 7, Μπελ 5 (1).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…