Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Άρης 94-69

Κύμη – Άρης 94-69

kymi aris

Κονσέρτο για πολυβόλα….
Την τρίτη σερί νίκη της στη Basket League πανηγύρισε η Κύμη. Η “καυτή” ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέτριψε τον Άρη με 94-69 στη Χαλκίδα και πήρε νέα μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι “εκτέλεσαν” την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη από τη γραμμή του τριπόντου, ευστοχώντας στα 17 από τα 30 σουτ που επιχείρησαν πίσω από τη γραμμή των 6,75. Με 56% στα τρίποντα δεν γινόταν να μην νικήσουν!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ΜακΦάντεν. Ο Αμερικανός μπόμπερ μέτρησε 29 πόντους με 6/7 τρίποντα, “σκοτώνοντας” τους Θεσσαλονικείς. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Αθηναίου (19π.), Βασιλόπουλος (13π., 9ριμπ.) και Τσαϊρέλης (15π.). Ο Μπένσον τραυματίστηκε στο τρίτο λεπτό του αγώνα και δεν πάτησε ξανά παρκέ.

Με φόρα από το διπλό στην Πολωνία μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης, ο οποίος προηγήθηκε με 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ικανός να πανηγυρίσει δεύτερο σερί διπλό μέσα σε λίγες μέρες. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Κύμη βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο κι έκανε την ανατροπή, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν της Κύμης. Με τον ΜακΦάντεν οδηγό, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ κόντρα στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, η οποία ξέχασε να βγει από τα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 31 πόντους (!) στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν μόλις 15 πόντους κι έτσι ξέφυγαν με 19 (70-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να γνωρίζει ακόμα μία συντριβή.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέφορ 7 (1), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 29 (6/7 τρίποντα), Σμιθ 18 (2), Γερομιχαλός, Τσανγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Εζόμο.
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ.