Κεντρική Β' Εθνική Ηράκλειο – Ιπποκράτης Κω 74-69

Ηράκλειο – Ιπποκράτης Κω 74-69

irakleio1

Το Ηράκλειο επικράτησε εύκολα εντός έδρας του Ιπποκράτη με 74-69, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του ομίλου του Νότου της Β’ Εθνικής. Το τελικό σκορ δεν μαρτυρά την άνεση που έφτασαν οι Κρητικοί στη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζουν την έκταση της ήττας τους στα τελευταία λεπτά.

Ύστερα από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα, το Ηράκλειο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πανηγύρισε την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη προηγήθηκε με 21 πόντους στο ημίχρονο κι έφτασε δίχως άγχος στην τελική επικράτηση. Από την πλευρά του, ο Ιπποκράτης υποχώρησε στο 5-5, βγάζοντας αδυναμίες σ’ ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από την Κω.

Δεκάλεπτα: 26-15, 46-25, 64-51, 74-69
Διαιτητές : Διμπινούδης-Φασόλης
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος Ι., Σταμπουλής 16, Μποχωρίδης 10 (2), Πετράκης 4, Λιανός 11 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 18 (2), Παπαδάκης 4, Λάκκας 8 (2).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 17, Τρύπας 4 (1), Ονάσογλου 25 (3), Σκούφης 5 (1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 13, Λεκάκης, Χαρίσης 2, Τσακαλέρης 4.