Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 77-79

Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 77-79

luca doncic real madrid

Η Ρεάλ είναι εδώ!
Την τέταρτη σερί νίκη της πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πέρασε αλώβητη από την Πόλη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 77-79, για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της κι υποχώρησε στο 9-6. Στο 9-6 ανέβηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία παρά τις απουσίες της, παραμένει ζωντανή στη μάχη της τετράδας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντόντσιτς με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ουοναμέικερ με 20 πόντους, ο οποίος, όμως, έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στην τελευταία φάση.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε φουριόζα στο παρκέ κι αποδίδοντας καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (17-6) στο 7′. Με σερί 7-0 οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 17-13, ωστόσο οι Τούρκοι ξέφυγαν και πάλι (25-16).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν τη διαφορά, το αντίθετο μάλιστα. Ανέβασαν στροφές σε άμυνα κι επίθεση και πλησίασαν στο καλάθι (27-25). Ο Ταβάρες αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να προηγηθεί με 37-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια. Ο Λούκα Ντόντσιτς, με πολύτιμες βοήθειες από τον Τρέι Τόμπκινς, κατάφερε να κρατήσει τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-62).

Με το σκορ στο 70-69, η Ρεάλ έτρεξε σερί 5-0, προηγήθηκε 70-74 στο 36′, έπειτα από γκολ φάουλ του Τόμπκινς και μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα με αέρα τεσσάρων πόντων. Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, μιας και με το σκορ στο 77-79, ο Ουοναμέικερ δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αστοχώντας σε ελεύθερο σουτ από τα 5 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 36-37, 61-62, 77-79
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 10, Μέλι 2 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 20 (5 κλεψίματα), Σλούκας 7, Νάναλι 11, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 7, Ντίξον 6, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 12.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ντόντσιτς 20 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ματσιούλις 5, Ρέγες 13, Καμπάτσο 3, Γιούστα 2, Κάρολ 11, Ταβάρες 4, Τόμπκινς 13, Τέιλορ 8.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…