Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 63-69

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 63-69

erithros panathinaikos

Μπορεί να χρειάστηκαν 4 χρόνια, όμως ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε σοβαρός, ξεπέρασε τα προβλήματά του και έστω και δύσκολα πήρε το “διπλό” στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 69-63 , για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Τρομερή εμφάνιση από τον Ντένμον που δείχνει να “πιάνει” ρυθμό, ενώ ο Φελντέιν φάνηκε να προσπαθεί να αποδείξει πολλά στην πρώην ομάδα του και πέτυχε 21 πόντους.

Οι “πράσινοι” ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά και με δύο τρίποντα από τους Γκιστ και Σίνγκλεντον προηγήθηκαν με 13-7, στο 4′. Σε εκείνο το σημείο ήρθε το σερί 8-0 από τους γηπεδούχους, που απάντησαν και βρέθηκαν μπροστά με 15-13, όμως οι Λεκαβίτσιους και Ρίβερς ήταν εκεί για να απαντήσουν και έτσι το “τριφύλλι” προσπέρασε με 17-15, στο 8′. Ο Γκιστ ήταν “ζεστός” και με έμμεσο τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 20-15.

O Παναθηναϊκός συνέχισε το σερί του, το οποίο έφτασε στο 9-0 με τον Σίνγκλεντον, όμως ο Λεσόρ έβαλε τέλος και μείωσε σε 22-17, στο 12′. Ο Φελντέιν είχε βαλθεί να αποδείξει πολλά στην πρώην ομάδα του και με 6 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 25-25, ενώ ο Λεσόρ με καλάθι και φάουλ ανέτρεψε το σκορ για το 27-25, στο 15′. Οι παίκτες του Πασκουάλ έβρισκαν τις λύσεις στην πίεση των “ερυθρόλευκων” και κατάφερναν να φτάσουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι, με το τρίποντο του Λοτζέσκι να γίνεται το 32-30. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με καλάθια των Ρότσεστι και Μπιέλιτσα βρέθηκαν μπροστά με 37-34, στο 19′. Ο Γκιστ πραγματοποιούσε τρομερή εμφάνιση και με ακόμη ένα δίποντο έκανε το 38-38, ενώ ο Ντένμον με buzzer beater διαμόρφωσε το 41-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

H αμυντική λειτουργία του “τριφυλλιού” στη τρίτη περίοδο ήταν τρομερή και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να βρουν τον δρόμο προς το “πράσινο” καλάθι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με οδηγούς τους Αντετοκούνμπο και Ντένμον έφτασαν στο +11 (53-42), μετά τις δύο βολές του Έλληνα φόργουορντ, στο 26′. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να βάλουν τέλος στην έλλειψη επιθετικών λύσεων και με τον Φελντέιν μείωσαν σε 55-44, ενώ ο Βουγιούκας με δύο βολές απάντησε για το 57-44. Ο Γιάνκοβιτς έδωσε “ανάσα” στην κολλημένη επίθεση των Σέρβων, ενώ ο Λεσόρ πρόσθεσε δύο ακόμη πόντους και έκανε το 57-49, στο 29′.

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν τελείως διαφορετικοί στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και έδωσαν το δικαίωμα στους “ερυθρόλευκους” να μειώσουν σε 58-53 με τις βολές του Γιάνκοβιτς, στο 32′. O Πασκουάλ έβλεπε τους παίκτες του να σκοράρουν μόνο από την “γραμμή της φιλανθρωπίας” και μετά από 8 λεπτά “ξηρασίας” ήρθε ο Γκάμπριελ με τρίποντο να κάνει το 62-53. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε με νύχια και με δόντια την υπέρ του διαφορά και οι Παππάς και Γκιστ συνεργάστηκαν για το 64-55, στο 36′. O Ντένμον είχε μία κακή επιλογή στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στον Λάζιτς να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 66-61, με 2 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Ο Φελντέιν ήταν ο κορυφαίος των Σέρβων και με 2 βολές μείωσε ακόμη περισσότερο, 66-63 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Στον εναπομείναντα χρόνο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκιστ και Ντένμον με 16 πόντους έκαστος, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Φελντέιν και Λεσόρ με 21 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 4 (6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 3, Αντιτς 2, Ντόμπριτς 5, Φελντέιν 21, Γιάνκοβιτς 5, Ρότσεστι 7, Λεσόρ 8, Ενις, Μπιέλιτσα 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ) : Σίνγκλετον 8 (6 ριμπάουντ), Ρίβερς 3, Παππάς 1, Ντένμον 16, Γκιστ 16, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Γκάμπριελ 3, Λοτζέσκι 7 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου.