Κεντρική Γυναίκες Aθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 95-84

Aθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 95-84

Κορασίδες

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ομάδα του Αθηναϊκού, καθώς νίκησε τον Ολυμπιακό Βόλου με 95-84. Οι γηπεδούχες είχαν σχεδόν σ΄όλο τον αγώνα τα ηνία του σκορ και τα κράτησαν μέχρι και το τέλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν “περίπατο” και οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 51 πόντους (27-24). Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (52-40). Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και ο Αθηναϊκός πήρε τη νίκη και πήρε το “εισιτήριο” για το Final Four του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 71-60, 95-84

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου, Κόνιαλη 9 (1), Λίτλ 27 (5τρ., 11ριμπ.), Σλούκα 15 (3), Σουάν 28 (14ριμπ.), ΜακΚέι 16 (1).
Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 8 (2), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα, Σουλτάνη 15 (1), Αντριους 22 (1), Ζέρβα 3, Φέρμανκς 26 (11ριμπ.), Κωτούλα 5 (1), Δεληγιάννη 5