Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 71-77

Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 71-77

armani himki 1

Η Χίμκι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ πήρε το πολύτιμο “διπλό” στην Ιταλία, όπου και επικράτησε με 77-71 απέναντι στην Αρμάνι, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ο Ρώσος ηγέτης των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Θίοντορ και Ταρτσέφσκι κατάφεραν να προηγηθούν και να φτάσουν στο +12 (24-12), στο 10′. Οι Ρώσοι πίεσαν για να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης και κατάφεραν να φτάσουν στο -3 (34-31) με τις βολές του Τζένκινς, όμως οι Ιταλοί έφτασαν στο ημίχρονο στο +7 (38-31).

Στη τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα και με οδηγό τους τον Σβεντ έφτασαν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στο 51-55, στο 28′, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5-0 σερί έφτασαν στο 56-55 στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Χίμκι έπαιξε καλή άμυνα και με επιμέρους 20-13 στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και το σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σβεντ και Ζούμπκοφ με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Τζέρελς και Θίοντορ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-31, 56-55, 71-77.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ 7 (1), Πάσκολο 3, Καλνιέτις 3 (1), Ταρτσέφσκι 10 (5 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Εμπαγέ 1, Θίοντορ 14 (4/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 λάθος σε 35 λεπτά), Τζέφερσον 7 (1), Μπέρτανς 3 (1), Τζέρελς 17 (3), Γκουντάιτις 6.
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 29 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνικατ 4 (7 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ, Σοκόλοφ, Μόνια, Γκιλ 3 (1), Τοντόροβιτς 2, Ζούμπκοφ 15 (2), Άντερσον 6, Τζένκινς 10, Τόμας 8.