Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 92-85

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 92-85

armani baskonia

Η Αρμάνι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως με ένα ξέσπασμα στην επανάληψη πήρε τη νίκη με 92-85 απέναντι στην Μπασκόνια, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν γρήγορα με 11-6 με τον Θίοντορ, ενώ ο Τζέρελς διατηρούσε την ομάδα του μπροστά με 22-15, στο 8′. Δύο τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου από τους Χουέρτας και Μπομπουά μείωσαν σε 27-25 και έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τους Ισπανούς. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με καλάθια των Μπέρτρανς και Τσιντσιαρίνι έφτασαν στο +9 (36-27), στο 13′. Οι παίκτες του Πιανιτζάνι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι και ο Μίτσοφ με τρίποντο έκανε το 47-34. O Τίμα με δίποντο στην εκπνοή του χρόνου διαμόρφωσε το 49-37 και έστειλε έτσι τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η Αρμάνι ήταν τρομερή στο δεύτερο μέρος και η διαφορά βρισκόταν συνεχώς σε διψήφια επίπεδα, με τον Τζέρελς να σκοράρει στο τέλος της περιόδου για το 74-56, ενώ ο Μπαγιέ με δύο βολές έκανε το 76-58, στο 30′. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και έκαναν διαχείριση των δυνάμεων τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των αντιπάλων τους και μέσα σε λίγα λεπτά μετέτρεψαν το 85-60, σε 85-74 με τον Σενγκέλια στο 34′. Ο Πάσκολο έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων και έκανε το 87-84, με ατομική προσπάθεια. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι έφτασε στη νίκη με 92-85, το οποίο διαμόρφωσε ο Γκάουντλοκ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκάουντλοκ και Τζέρελς με 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Μπομπουά με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 49-37, 76-58, 92-85.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 15 (2), Μίτσοφ 12 (2), Πάσκολο 4, Καλνιέτις 3, Ταρτσέφσκι 5, Τσιντσαρίνι 2, Εμπαγιέ 4, Θίοντορ 12 (1), Τζέφερσον 7 (1), Μπερτάνς 3 (1), Τζέρελς 15 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκουντάιτις 10 (8 ριμπάουντ).
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 7 (2), Γκονζάλεθ 3 (1), Τίμα 6, Βόιτμαν 6, Χουέρτας 11 (1), Μπομπουά 15 (1), Τζάνινγκ 8, Πουαριέ 10 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς, Σενγκέλια 19 (8/10 δίποντα, 3/6 βολές).