Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 58-61

Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός 58-61

hollis thompson efes olympiakos

Με το διπλό έφυγε από την Τουρκία ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε δύσκολα της Αναντολού Εφές με 61-58. Οι “ερυθρόλευκοι” στην τελευταία περίοδο είχαν τάσεις αυτοκτονίας, αλλά τελικά δεν το “πλήρωσαν” και πανηγύρισαν την εντέκατη τους νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι και χρειάστηκε να σκοράρει 2:30′. Το ρόδι “έσπασε” ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος στην πρώτη περίοδο ήταν εκπληκτικός και έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (7-15). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (9-17).

Η Αναντολού Εφές ανέβασε την απόδοση της στη συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στους 2 με καλάθι του Άνταμς (22-24). Οι “ερυθρόλευκοι” μετά τα μισά του δεκάλεπτου ανέκαμψαν και με επί μέρους σκορ 9-2 “ξέφυγε” και πάλι στο σκορ (24-33). To μόνο που κατάφερε η τουρκική ομάδα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν να μειώσει σε 33-25.

H ομάδα του Πειραιά δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” δέχτηκαν επί μέρους 11-4 και έχασαν τη μεγάλη διαφορά, που είχαν (36-37). Το σερί της τουρκικής ομάδας “έσπασε” ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (36-40). O Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (39-45).

Τα πράγματα στράβωσαν για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους 12-2 βρέθηκε πίσω στο σκορ (50-47). Οι “ερυθρόλευκοι” στα τελευταία έξι λεπτά έπαιξαν χωρίς τον Βαγγέλη Μάντζαρη, καθώς υπέπεσε σε πέντε φάουλ και αποβλήθηκε.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τα παράτησαν. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου 1′ και 36” πριν το τέλος της αναμέτρησης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (54-56). Ο Σιμόν με 2/2 βολές ισοφάρισε 1′ και 20” πριν τη λήξη (56-56).

Ο Βασίλης Σπανούλης απέδειξε γι ακόμη μία φορά γιατί είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας. Ο αρχηγός των Πειραιωτών πέτυχε μία τρίποντη “βόμβα” 1:01′ πριν το τέλος και έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (56-59). Ο ΜακΚόλουμ με δύο βολές μείωσε ξανά στον ένα (58-59). Ο ΜακΛιν αποδείχτηκε καθοριστικός για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς 26” πριν το τέλος πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και πέτυχε 2/2 βολές (58-61).

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν ο μοιραίος για την Εφές, καθώς αστόχησε σε τρίποντο 12” πριν το τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 61-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 25-33, 39-45, 58-61

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν):  Λίντο, ΜακΚόλουμ 16 (1), Μπράουν 11 (1), Μπατούκ, Μότουμ, Ανταμς 4, Στίματς 6 (6 ριμπάουντ), Ντράγκιτς, Ντάνστον4 (6 ριμπάουντ), Σίμον 17 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 12 (3), Στρέλνιεκς 1, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 4, Ουίλτζερ 5 (1), Τόμπσον 11 (1).