Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Με “σπασμένα φρένα” ολοκλήρωσε το 2017 το Αιγάλεω που δείχνει πως δεν μπορεί να χάσει πουθενά και από κανέναν αντίπαλο και έτσι συνέβη και απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, όπου επικράτησε με 96-90 και έφτασε τις 12 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Σε τροχιά ανόδου μέσω της δεύτερης θέσης συνεχίζει να βρίσκεται ο Ηλυσιακός που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα του ΟΦΗ και έφυγε με το “διπλό” με 77-56, ενώ με νίκη έκλεισε τη χρονιά και ο ΑΟΚ Χαλάνδρι που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 71-63 απέναντι στη Πεύκη. Από την άλλη η Ηλιούπολη τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στην Πεύκη, όμως τελικά κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 64-59.

Ο Ποσειδών έδειξε πως ξεπέρασε την βαριά ήττα από τον Ιωνικό και πήρε τη νίκη απέναντι στον Τυφών με 72-64, ενώ ο Αργοναύτης συνέχισε την πολύ καλή του φετινή πορεία και πέρασε εύκολα από την έδρα του Σπόρτιγκ με 64-53.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 12ης ημέρας ο Ιωνικός μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως κατάφερε να περάσει από το Κουκάκι με 63-55 και να παραμείνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

ΟΦΗ Ηρακλείου – Ηλυσιακός 56-77
Αιγάλεω – Προμηθέας Χαλανδρίου 96-90
ΑΟΚ Χαλάνδρι – Πεύκη 71-63
Ηλιούπολη – ΛΦ Μενιδίου Αχαρνής 64-59
Ποσειδών ΝΨ – Τυφών Ηρακλείου 72-64
Σπόρτιγκ – Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 53-64
Κουκάκι – Ιωνικός ΝΦ 55-63

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΦΗΗ 56
Ηλυσιακός 77

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Σκαλτσής, Σιαμίδης

Δεκάλεπτα: 9-25, 29-37, 37-57, 56-77.

ΟΦΗΗ (Κοσμίδης, Δριμάλας): Στεφανής 18, Δρακόπουλος 3 (1), Ροΐδης 2, Τσίτος 8 (2), Σπηλιόπουλος 6, Παπαδόπουλος 5 (1), Μαργαρώνης, Νικολαΐδης 3, Σαπρανίδης, Καλαποθαράκος 7 (2), Λοΐζος 4, Δουβλίδης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης 13 (3), Ιωακειμίδης 7 (1), Φώτσης 2, Βαρσάμος, Αγγελόπουλος 2, Πλακογιαννάκης 11, Αντωνόπουλος 7 (1), Κούργιας 15 (2), Τσιαμπάς 4, Τρίχας 10 (1), Τσούπρος 2, Ζευκιλής 4.

 

Αιγάλεω 96
Προμηθέας 90

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Αναστασίου, Πλιάκας

Δεκάλεπτα: 22-19, 49-39, 76-64, 96-90.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος, Μπάρδας, Tσαμπής, Καράβολας, Κούρτης, Κουκουράβας, Οικονόμου, Πλουτέτσκι, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης, Μούγιος, Ντόκος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αναστασόπουλος): Μούργελας, Ασημακόπουλος, Αποστόλου, Κορομηλιάς, Τριάντης, Λαμπρόπουλος, Κουνάβης, Στασινός, Καπογιαννάτος, Χιώτης, Ιμαριάγκμπε, Κοκορόγιαννης.

 

ΑΟΚ Χ. 71
Πεύκη 63

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Ουσταμπασίδης, Ζιώγας

Δεκάλεπτα: 24-18, 43-35, 60-47, 71-63.

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Αρσενίδης, Ζένιου, Βαλληνδράς 3 (1), Φρίμας 2, Κονδύλης 15 (3), Μωραΐτης 20 (5), Δημητριάδης 12, Μορφονιός 6 (1), Αμπελάς, Πουλής 8 (2), Αυδής 2, Οικονομόπουλος 3 (1).

ΠΕΥΚΗ (Μαρίνος, Τσιασιώτης): Αθανασιάδης 8 (2), Ροντογιάννης, Κυριαζόπουλος, Τσιαντούλας, Χασάπης, Τασιόπουλος 15 (1), Σημαιόπουλος 2, Δρικόγιας 8 (1), Παγίδας, Σιδερής, Φιλιππόπουλος 19, Ανδρουλάκης 11.

 

Ηλιούπολη 64
Αχαρνής 59

Διαιτητές: Μπούκας, Γιακείμη, Κούλης

Δεκάλεπτα 16-16, 23-32, 41-45, 64-59.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός 13 (3), Καραβαγγέλης, Βάβουλας 3, Κούκουρας 22 (4), Τσιάκος 2, Κριεκούκης 6 (2), Καπερώνης 6 (2), Κανταράκιας 4, Μαντάς 6, Ζαχαριάδης, Λαμπρόπουλος 2.

ΑΧΑΡΝΗΣ (Σουρμελής, Γεωργογάλας): Ζέρβας 6 (1), Γεωργακίου, Βεκρής 4, Κακουλίδης Π., Γραμμένος, Χριστοφάκης 10 (2), Ιγγλέζος 5 (1), Κακουλίδης Σ., Λίτσος 7, Ρεντίφης 19 (5), Στρατομήτρος 5, Λουγιάκης 3.

Ποσειδών 72
Τυφών 64

Διαιτητές: Καραβίτης, Τσαχάκης, Αδαμόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 57-53, 72-64.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Βουλγαράκης, Δαμίγος, Τζελέπης, Τσέλιος, Μπαρμπαρής, Γεραμάνης, Δελής, Πανταζής, Ζαρμακούπης, Σμυρλής, Βοντετσιάνος.

ΤΥΦΩΝ (Ζωντός): Παπαποστόλου, Φωτιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Νιφόρας, Πετριανίδης, Παπαδημητρίου, Πρίφτης, Γόντικας, Δόξας, Λαζαρίδης, Κατσαρός, Καρακώστας.

 

Σπόρτιγκ 53
Αργοναύτης 64

Διαιτητές: Τσαρούχα, Φραγκούλη, Τσολάκος

Δεκάλεπτα: 16-10, 38-25, 47-45, 53-64.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης): Αρναουτάκης, Τζουμάκας, Γαλάνης, Μανωλίτσης, Καλογήρου, Μπουγιούρης, Σερέπας, Τάσιος, Μιλούσης, Καραμπάτος, Αγγελής, Βισνιέβσκι.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Μπελεξής, Αρτουσένκο, Μητσάκης, Σβάρνας, Συγγούνας Ε., Συγγούνας Δ., Ζερβός, Τρικαλιώτης, Σιώμος, Γιωτάκης, Παπουτσής, Γεμενής.

 

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες):

1.Αιγάλεω 24
2.Ιωνικός 22
3.Ηλυσιακός 21
4.Ηλιούπολη 20
5.Χαλάνδρι 20
6.Αργοναύτης 19
7.Ποσειδών 18
8.Αχαρνής 17
9.Πεύκη 17
10.Σπόρτιγκ 16
11.Κουκάκι 16
12.ΟΦΗΗ 15
13.Τυφώνας 14
14.Προμηθέας 13

Η επόμενη αγωνιστική (13η, 15/1)

Πεύκη – Σπόρτιγκ

Προμηθέας – Ποσειδώνας Ν. Ψ.

Ιωνικός Ν.Φ. – ΟΦΗ Ηρακλείου

Τυφώνας – Κουκάκι

Ηλυσιακός – Χαλάνδρι

Αργοναύτης – Ηλιούπολη

Αχαρνής – Αιγάλεω

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Κορονοϊός: Δεν… πέφτουν τα κρούσματα, πάνω από 1600 και σήμερα [27/2]

Ο κορονοϊός δεν… κουνάει ρούπι, με το lockdown στην Αττική να παίρνει παράταση -και επίσημ…