Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Το Αιγάλεω συνεχίζει την τρομερή φετινή του πορεία και μετά τη νίκη επί του Ηλυσιακού, ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ιωνικού ΝΦ με 72-53, εντός έδρας και έφτασε τις 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και δείχνει πως είναι ικανό να πάρει την πολυπόθητη άνοδο.

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από το Χαλάνδρι, αυτή τη φορά πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Σπόρτιγκ με 65-62 και πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή. To Χαλάνδρι συνεχίζει την πολύ καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών και πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά απέναντι στον Αργοναύτη με 91-88, ενώ η Ηλιούπολη επικράτησε δύσκολα με 74-71 απέναντι στον Τυφώνα.

O Ηλυσιακός φάνηκε επηρεασμένος από την ήττα από το Αιγάλεω την προηγούμενη αγωνιστική, όμως τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Ποσειδών με 72-68 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ενώ η Αχαρνής συνεχίζει να βρίσκεται στον δρόμο των νικών και αυτή τη φορά θύμα της ήταν ο Προμηθέας, που ηττήθηκε με τα “χέρια κάτω” με 80-62.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας το Κουκάκι επικράτησε της Πεύκης με 75-69 εντός έδρας και πήρε σημαντική ανάσα στην “μάχη” που γίνεται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών
10η αγωνιστική

ΟΦΗ-Σπόρτιγκ 65-62
Αιγάλεω-Ιωνικός ΝΦ 72-53
ΑΟΚ Χαλάνδρι-Αργοναύτης 91-88
Ηλιούπολη-Τυφών 74-71
Αχαρνής-Προμηθέας 80-62
Ποσειδών-Ηλυσιακός 68-72
Κουκάκι-Πεύκη 75-69

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΦΗΗ 65
Σπόρτιγκ 62
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Καλογερόπουλος, Ρεμουντάκης
Δεκάλεπτα: 16-24, 30-41, 46-51, 65-62
ΟΦ ΗΡΑΚΛΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Κοσμίδης, Δριμάλας): Στεφανής 19, Δρακόπουλος 5 (1), Ροΐδης 14 (2), Τσίτος, Σπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4 (1), Nιώτης 3, Μαργαρώνης, Νικολαΐδης 9 (3), Σαπρανίδης 5, Λοΐζος 6, Καλαποθαράκος, Δουβλίδης.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης): Αρναουτάκης 11, Τζουμάκας 7 (1), Μανωλίτσης, Μπουγιούρης 5, Σερέπας, Τάσιος 8 (2), Μιλούσης 8 (2), Καραμπάτος 9 (3), Βισνιέβσκι 14.

Αιγάλεω 72
Ιωνικός 53
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Παυλόπουλος, Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 56-38, 72-53.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος 9, Μπάρδας 19 (5), Tσαμπής 8, Καράβολας, Κούρτης 7, Κουκουράβας, Οικονόμου 6, Πλουτέτσκι 7, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 10, Μούγιος 6, Ντόκος.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας 2, Αρχος 11 (3), Φωτητζόγλου 5, Γρύλλης 3, Κοντοζόπουλος, Τύρλας 4, Μουμπάρακ 18 (4), Καράμπελας, Κουμουνδούρος, Τσουβελεκάκης, Κούτρας, Χριστόδουλος 10.

ΑΟΚ Χ. 91
Αργοναύτης 88
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Αργυρούδης, Σακκής
Δεκάλεπτα: 26-19, 45-42, 68-60, 91-88.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Βαλληνδράς, Φρίμας, Κονδύλης, Μωραΐτης, Δημητριάδης, Μανωλάκος, Μορφονιός, Αμπελάς, Πουλής, Αυδής, Οικονομόπουλος, Aσπρούλιας.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Μπελεξής, Αρτουσένκο, Μητσάκης, Σβάρνας, Συγγούνας Ε., Συγγούνας Δ., Ζερβός, Τρικαλιώτης, Σιώμος, Γιωτάκης, Παπουτσής, Γεμενής.

Ηλιούπολη 74
Τυφών 71
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Διμπινούδης, Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 15-13, 33-26, 56-41, 74-71.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός, Καραβαγγέλης, Βάβουλας, Κούκουρας, Τσιάκος, Κριεκούκης, Καπερώνης, Κανταράκιας, Μαντάς, Ζαχαριάδης, Λαμπρόπουλος.
ΤΥΦΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Ζωντός): Παπαποστόλου, Φωτιάδης, Ταμπάκης Κ., Νιφόρας, Πετριανίδης, Παπαδημητρίου, Πρίφτης, Γόντικας, Δόξας, Λαζαρίδης, Κατσαρός, Καρακώστας.

Αχαρνής 80
Προμηθέας 62
Διαιτητές: Μπίκας, Κοτσώνης, Μαλανδρής
Δεκάλεπτα: 20-19, 38-37, 60-48, 80-62.
ΑΧΑΡΝΗΣ (Σουρμελής, Γεωργογάλας): Ζέρβας, Γεωργακίου, Βεκρής, Κακουλίδης Π., Γραμμένος, Χριστοφάκης, Ιγγλέζος, Κακουλίδης Σ., Λίτσος, Ρεντίφης, Στρατομήτρος, Λουγιάκης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Αναστασόπουλος): Μούργελας, Ασημακόπουλος, Αποστόλου, Κορομηλιάς, Τριάντης, Λαμπρόπουλος, Κουνάβης, Στασινός, Καπογιαννάτος, Χιώτης, Ιμαριάγκμπε, Κοκορόγιαννης.

Ποσειδών 68
Ηλυσιακός 72
Διαιτητές: Καλδίρης, Ορφανός, Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: -, 35-38, 58-53, 68-72.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΝΨ (Ζήβας): Βουλγαράκης, Δαμίγος, Τζελέπης, Τσέλιος, Μπαρμπαρής, Γεραμάνης, Δελής, Πανταζής, Ζαρμακούπης, Σμυρλής, Βοντετσιάνος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης, Kούργιας, Φώτσης, Βαρσάμος, Μακρής, Πλακογιαννάκης, Αντωνόπουλος, Σουρβατζής, Τσιαμπάς, Τρίχας, Τσούπρος, Φουστέρης.

Κουκάκι 75
Πεύκη 69
Διαιτητές: Καραβίτης, Γιακείμη, Καλαντζής
Δεκάλεπτα: 17-17, 29-32, 40-48, 61-61 (κ. δ.), 75-69 (α’ παρ.).
ΚΟΥΚΑΚΙ (Κλάδης, Βεζυρτζόγλου): Κωστελέτος, Καμπέρης, Σιδερής Γ., Βλαδίτσης, Δολιανίτης, Δελλής, Κατεβάτης, Κοσμάς, Γιαννάκης, Σιδερής Ν., Μοσχονάς, Θεοφανάκης.
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς, Χάλαρης): Αθανασιάδης, Κυριαζόπουλος, Μαντζανάς, Χασάπης, Τασιόπουλος, Σημαιόπουλος, Δρικόγιας, Παγίδας, Σιδερής, Φιλιππόπουλος, Ανδρουλάκης.

Η βαθμολογία:

1.Αιγάλεω 20
2.Ιωνικός 18
3.Ηλυσιακός 17
4.Ηλιούπολη 16
5.Χαλάνδρι 16
6.Αργοναύτης 15
7.Ποσειδών 15
8.Αχαρνής 15
9.Πεύκη 15
10.Σπόρτιγκ 14
11.Κουκάκι 14
12.Τυφώνας 12
13.ΟΦΗ 12
14.Προμηθέας 11

 

Η επόμενη αγωνιστική (11η, 11/12)

Πεύκη – ΟΦΗ Ηρακλείου
Προμηθέας Χαλανδρίου – Ηλιούπολη
Τυφώνας – Αιγάλεω
Ηλυσιακός – Κουκάκι
Αργοναύτης Τριγλίας – Αχαρνής
Ιωνικός Ν. Φιλαδελφείας – Ποσειδώνας Ν. Ψυχικού
Σπόρτιγκ – ΑΟΚ Χαλάνδρι

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Παναθηναϊκός : Ο Όντεντ Κάτας εκπαιδεύεται

Κάθε προπονητής έχει τον δικό του τρόπο προσέγγισης. Άλλος επιλέγει να κυνηγήσει το αποτέλ…