Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 91-83

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 91-83

zalgiris efes

Η ανεβασμένη Αναντολού Εφές πήγε στην Λιθουανία με στόχο το “διπλό”, όμως η Ζαλγκίρις έβαλε στοπ στις ορέξεις των Τούρκων και πήρε τη νίκη με 91-83, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 15-13 στο 7′, χάρη σε καλάθι του εξαιρετικού Ουλανόβας, ενώ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (22-18), όταν ο Ουάιτ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό. Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κάλυψαν τη διαφορά και με σερί 8-0 προσπέρασαν στο τέλος του δεκαλέπτου στο 26-22. Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί πίεσαν στην άμυνα και υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους να μείνουν χωρίς σκορ για 5 λεπτά, με τον Ντάνστον να σκοράρει 4 πόντους και να “σπάει” το ρόδι για το 33-32, στο 15′. Ο Ουλανόβας βρισκόταν σε τρομερό βράδυ και με 5 γρήγορους πόντους έφερε την ομάδα του μπροστά με 47-40, ενώ τα καλάθια των Άνταμς και Ντράγκιτς το 47-44, για το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες της Εφές επανήλθαν δυναμικά στο παρκέ και με 5 γρήγορους πόντους έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (49-49), όμως σε εκείνο το σημείο οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα δικό τους σερί 7-0 και με το κάρφωμα του Ντέιβις έγινε το 56-49, στο 26′. Οι παίκτες του Γιασισκεβίτσιους διατηρούσαν το προβάδισμά τους και με 6 πόντους του Βαλίνσκας έφτασαν στο 66-61, στο 30′. Οι Λιθουανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Ντέιβις έφτασαν στο +10 (71-61), για πρώτη φορά και έδειξαν ικανοί να φτάσουν στη νίκη, ενώ με ακόμη δύο γρήγορα καλάθια βρέθηκαν στο +12 (78-66). Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί και μείωσαν σε 86-83 με τον Ντάνστον με 1’41” να απομένει για το τέλος. Οι ελπίδες των φιλοξενούμενων τελείωσαν όταν δύο σουτ του Πάνγκος βρήκαν στόχο για το 91-83, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουλανόβας και Γιανκούνας με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ντάνστον και Άνταμς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 47-44, 66-61, 91-83.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασισκεβίτσιους): Ντέιβις 12, Μποστ 3 (1), Πάνγκος 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Τουπάν 9 (1), Γιανκούνας 17 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μιλάκνις, Μίσιτς (0/5 σουτ), Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Βαλίνσκας 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ουλανόβας 22 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λίντο (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές), Μότουμ 11 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Άνταμς 15 (1), Στίματς 8 (6 ριμπάουντ), Μούριτς, Ντράγκιτς 4, Ντάνστον 17 (8/11 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σιμόν 12 (3).