Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο (74-74 κ.α.) 98-103

Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο (74-74 κ.α.) 98-103

valencia armani

Η Βαλένθια εμφανίστηκε αποφασισμένη για τη νίκη, όμως η Αρμάνι πάλεψε και στο τέλος ανέτρεψε το σκορ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί μίλησαν οι Τζέρελς και Θίοντορ που σκόραραν σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας τους και της χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα με 103-98, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά αμφίρροπος και φαινόταν πως θα γινόταν ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ τραβούσαν την ομάδα τους επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκες μπροστά με 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί πίεσαν και προσπέρασαν στο σκορ, όμως οι “πορτοκαλί” έδειχναν πως είχαν τον έλεγχο και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 45-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβρισκαν με άνεση το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και βρέθηκαν να προηγούνται με 14 (59-45), όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την ψαλίδα και βρέθηκαν μόλις 6 πόντους πίσω (67-61), στο 32′. Λίγο πριν το τέλος η Βαλένθια έφτασε στο +5 (72-67), όμως η Αρμάνι βρήκε τις λύσεις και με τον Θίοντορ ισοφάρισε σε 74-74 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο τα τρίποντα “έπεφταν βροχή”, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα και οι βολές του Σαν Εμετέριο έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια (85-85) και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ιταλοί έδειξαν πως ήθελαν να τελειώσουν τον αγώνα και με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 93-85. Οι Τζέρελς και Θίοντορ είχαν αναλάβει προσωπικά την υπόθεση σκοράρισμα και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (100-90), με ένα λεπτό να απομένει. Στον εναπομείναντα χρόνο η Βαλένθια δεν απείλησε ουσιαστικά και ο Ντούμπλιεβιτς  έγραψε το τελικό 103-98.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζέρελς και Θίοντορ με 30 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Γκριν και Ντούμπλιεβιτς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 64-58, 74-74, 85-85, 98-103.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Τόμας, Βαν Ρόσομ 13 (4/4 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 18 (1), Βίβες 6 (2), Μαρτίνεθ 4, Σαν Εμετέριο 16 (1), Πλάις 13 (!), Σάστρε, Γκριν 22 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Ντόορνεκαμπ 6 (2).
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Γκάουντλοκ 17 (3), Μίτσοφ 5 (1), Καλνιέτις 3 (1), Ταρτσέφσκι 4 (10 ριμπάουντ), Τσιντσιαρίνι 3 (1), Εμπαγιέ 6 (2), Θίοντορ 20 (2), Τζέφερσον 7 (1), Τζέρελς 30 (5/7 δίποντα, 6/11 τρίποντα), Γκουντάιτις 8 (6 ριμπάουντ).