Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βαλένθια 94-67

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βαλένθια 94-67

cska valencia

Με τον ΝτεΚολό σε εξαιρετικό βράδυ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 94-67 απέναντι στην μαχητική Βαλένθια, για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους πάντες και προηγήθηκαν με 17-6, χάρη σε τρίποντο του Ντόρνεκαμπ, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με σερί 14-2, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-19, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Πλάις δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Ρώσους, όμως οι Χάινς και Βοροντσέβιτς απώθησαν τον Γερμανό και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα της ομάδας τους, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το 43-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και με τον ΝτεΚολό να παίρνει την ομάδα του από το χέρι και με 3 τρίποντα σε πολύ μικρό διάστημα έφερε την ομάδα του στο +18 (66-48) και το παιχνίδι σιγά σιγά έπαιρνε μία άλλη μορφή. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ξεφύγει και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ της προβάδισμα με 73-54. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ισπανοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και να απειλήσουν και πάλι, όμως οι Ρώσοι δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο και η ψαλίδα παρέμενε στα ίδια επίπεδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΝτεΚολό και Χίγκινς με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Πλάις και Ντουμπλίεβιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (3), Φριτζόν 4, Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6 (1/8 σουτ, 7 ασίστ σε 25 λεπτά), Βοροντσέβιτς 8 (2), Κλάιμπερν 3, Χίγκινς 16 (1), Κουλάγκιν 8 (2), Χριάπα, Κουρμπανόφ 8 (2), Χάινς 8, Χάντερ 8 (10 ριμπάουντ).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1), Ρούντεζ 2, Ντούμπλιεβιτς 11, Βίβες 6 (1), Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 11 (3), Πλάις 12 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 2, Γκριν 8 (3/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ντόρνεκαμπ 8 (1).