Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε (κ.α. 83-83) 93-95

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε (κ.α. 83-83) 93-95

jan vesely fenerbahce cska tsska

Με ήρωα τον Νίκολο Μέλι η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες, καθώς ύστερα από την ήττα από τον Ολυμπιακό πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία κέρδισε στην παράταση με 95-93. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της τουρκικής ομάδας στη φετινή Ευρωλίγκα σε οχτώ αναμετρήσεις, ενώ η “ρωσική αρκούδα” υπέστη τη δεύτερη της ήττα.

Η “ρωσική αρκούδα” πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στην αρχή της αναμέτρησης (8-5), αλλά η συνέχεια ανήκε στους Τούρκους. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με επί μέρους σκορ 16-4 πήρε προβάδισμα 9 πόντων (12-21), ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου πήρε και διψήφιο προβάδισμα (16-27).

Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περιόδου και κατάφερε να αποσπαστεί με 18 πόντους (21-39). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη “ξύπνησε” και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “έτρεξε” ένα σερί 20-7 και “έριξε” τη διαφορά (41-46).

Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί στην αναμέτρηση ύστερα από αρκετή ώρα (49-48) και κράτησε τα ηνία μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου καμία ομάδα δεν μπορούσε να “ξεφύγει” στο σκορ (75-76). H Φενέρμπαχτσε σε εκείνο το σημείο “έτρεξε” ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (75-82). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα μίνι 4-0 και μείωσε στους 3 (79-82) 51” πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε χέρια το προβάδισμα και οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη (0-0).

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ 15” πριν το τέλος ευστόχησε στο τρίποντο κέρδισε και το φάουλ και έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ (83-82). Ο Ουαναμέικερ με μία στις δύο βολές ισοφάρισε το παιχνίδι (83-83), ενώ ο Χάινς αστόχησε σε δίποντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ΤΣΣΚΑ στην παράταση προηγήθηκε με 85-83, αλλά η Φενέρμπαχτσε με σερί 6-0 πήρε τα ηνία του σκορ (85-89). Οι γηπεδούχοι με τέσσερις συνεχόμενες βολές μείωσαν στους 2 (89-91) και στη συνέχεια ισοφάρισαν με δίποντο του Ντε Κολό 15.1” πριν το τέλος (93-93). Ο Ουαναμέικερ στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Μέλι σκόραρε με φόλοου και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (93-95).

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 41-46, 63-61, 83-83, 93 95 παράταση

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (6 ασίστ), Αντόνοβ 3, Ροντρίγκεθ 20 (4/8 τρίποντα), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 10, Χίγκινς 17, Χριάπα 2, Κουρμπάνοβ, Χάινς 17, Χάντερ 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 7 (12 ριμπάουντ), Μέλι 11, Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 13 (9 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (9 ασίστ), Νάναλι 6, Γκούντουριτς 7 (5 ασίστ), Βέσελι 31 (14/19 δίποντα), Ντατόμε 10.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…