Κεντρική Διεθνή Τραμπζονσπόρ – Αναντολού Εφές 89-96

Τραμπζονσπόρ – Αναντολού Εφές 89-96

efes

Η Εφές τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Τραμπζονσπόρ και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τη νίκη με 96-89, για την 5η αγωνιστική του BSL.

Η Ευρωλίγκα μπορεί να μην πηγαίνει τόσο καλά για τους φιλοξενούμενους, όμως το εγχώριο πρωτάθλημα φαίνεται πως τους πηγαίνει καλύτερα αφού συνεχίζουν ακάθεκτοι και πηγαίνουν από νίκη σε νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 43-40, όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Περάσοβιτς ανέβασαν ταχύτητα, κατάφεραν πήραν το προβάδισμα, αλλά στην τελευταία φάση δέχθηκαν καλάθι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 96-89 και να ανεβούν στο 4-1.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Έρικ ΜακΚόλουμ και Κράνοσλαβ Σίμον με 27 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Κάλεμπ Γκριν με 25 πόντους.