Κεντρική NBA NCAA Θετικότατος ο Κώστας Αντετοκούνμπο! (vid)

Θετικότατος ο Κώστας Αντετοκούνμπο! (vid)

Παρά τη μέτρια παρουσία τους στο πρώτο ημίχρονο, οι Ντέιτον Φλάιερς τα πήγαν περίφημα στην επανάληψη κι επιβλήθηκαν των Άκρον Ζιπς με 73-60. Ένας εκ των στυλοβατών των νικητών ήταν κι ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος συνέβαλλε τα μέγιστα στο θετικό αποτέλεσμα της ομάδας του.

Συγκεκριμένα, ο πρωτοετής φόργουορντ είχε 12 πόντους (5/6 σουτ, 2/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 23 λεπτά συμμετοχής ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη και σε 4 φάουλ. Ο μικρός αδερφός του Γιάννη και του Θανάση, μάλιστα, πέτυχε το κάρφωμα που πυροδότησε ένα σερί 13-0 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο απέβη καθοριστικό!

Κορυφαίος παίκτης για το Ντείτον ήταν ξανά ο Τζος Κάνινγχαμ με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ ο Τζόρνταν Ντέιβις πρόσθεσε 14.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενος, ο Ντάνιελ Ουτόμι ήταν με διαφορά ο καλύτερος της ομάδας με 19 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Το ρεκόρ του Ντέιτον διαμορφώθηκε στο 3-2, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 4.8 πόντους, 4.5 ριμπάουντ και 1.8 τάπες ανά παιχνίδι.