Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-80

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-80

pao real

Δεν χάνει στην έδρα του!
Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έκανε την ολική ανατροπή κι επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 82-80, για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Η διπρόσωπη ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υπερασπίστηκε για τέταρτο παιχνίδι την έδρα της και πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη του στη διοργάνωση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Τζέιμς Γκιστ και Κέι Σι Ρίβερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ πέτυχε 15 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ, ευστόχησε στις δύο βολές της νίκης, ενώ έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στους αντίπαλους ψηλούς, αλλά και κοντούς. Από την πλευρά του, ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 20 πόντους. Ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ήταν πολύ άστοχος, είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” πήραν κάτω από τη βάση, επιτρέποντας στη Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Η τραγική αμυντική λειτουργία του “τριφυλλιού” συνδυάστηκε με την εξαιρετική απόδοση που έπιασαν οι Μαδριλένοι στην επίθεση. Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο ήταν σχεδόν αλάνθαστο, έχοντας 10/10 βολές, 13/17 δίποντα και 6/11 τρίποντα!, ενώ κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα καλάθια (20 έναντι μόλις 9 ριμπάουντ του “τριφυλλιού’). Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 40-54 του πρώτου μέρους, με τον Νικ Καλάθη να κινείται σε χαμηλούς ρυθμούς και τους “πράσινους” να μοιάζουν χαμένοι.

Το 8-2  στο 2′ που ήρθε δια χειρός του Ματ Λοτζέσκι (πέτυχε και τους 8 πόντους) ήταν το μοναδικό καλό σημείο του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος. Από το 2′ μέχρι και το 20′ η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, ξεφεύγοντας με διψήφιες διαφορές. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ με 23-28, με τη Ρεάλ να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 10 πόντους (23-33) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το οποίο τους βρήκε, μάλιστα, στο +14 (40-54).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν σαν καμικάζι στο παρκέ κι άρχισαν να “εκτελούν” από παντού τη Ρεάλ Μαδρίτης, τρώγοντας, παράλληλα, σίδερα στην άμυνα. Καλάθης, Γκιστ και Ρίβερς πήραν από το χεράκι τον Παναθηναϊκό, ψαλιδίζοντας τη διαφορά. Ο Καμπάτσο έκανε το 40-56, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει στη συνέχεια ένα τρομερό σερί 13-0 και να μειώνει στο τρίποντο (25′), έπειτα από σουτ τριών πόντων του Ρίβερς. Στη συνέχεια, στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Σίνγκλετον, ο οποίος με πέντε σερί πόντους, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (62-62) στο 28′. Οι Μαδριλένοι βρήκαν, πάντως, τον τρόπο να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 64-69, με τον Καμπάτσο να πετυχαίνει δύσκολο buzzer beater δίποντο.

Με τρίποντο του Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (69-71) στο 32′, για να ακολουθήσουν σερί κακών επιθέσεων από τις δύο ομάδες, οι οποίες είτε αστοχούσαν σε βιαστικά σουτ είτε έκαναν λάθη. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 69-73, αλλά οι “πράσινοι” με μία βολή του Γκάμπριελ κι ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Καλάθη, μείωσαν στον πόντο (72-73), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Με νέο τρίποντο του Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (75-73), μετά από αρκετή ώρα, βάζοντας… φωτιά στο γήπεδο. Ο Γκιστ έγραψε το 77-73 με δύσκολο φόλοου καλάθι, για να μειώσει ο Ντόντσιτς σε 77-74 από τη γραμμή των βολών. Με τέσσερις αναπάντητους πόντους, η Ρεάλ προηγήθηκε με 77-78 στο 39′, με τον Παππά να απαντάει με τρίποντη “βόμβα” και γράφει το 80-78, 22 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Γκιστ έκανε φάουλ στον Ντόντσιτς, με τον Σλοβένο γκαρντ να πηγαίνει στις βολές και να ευστοχεί και στις δύο, γράφοντας το 80-80.

Στη συνέχεια, ο Γκιστ διαμόρφωσε το 82-80 με 2/2 βολές, με τη Ρεάλ να έχει στη διάθεση της 15 δευτερόλεπτα. Ο Τόμπκινς αστόχησε στο τρίποντο και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80,
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 3.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 λάθη), Ματσιούλις, Ρέγιες 12 (8 ριμπάουντ), Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…