Κεντρική Διεθνή Ούνικς Καζάν – Ανδόρα 89-80

Ούνικς Καζάν – Ανδόρα 89-80

unics andorra

Η Ούνικς Καζάν δυσκολεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως με πρωταγωνιστή τον Τζαμάρ Σμιθ (21 π.) πήρε τη νίκη με 89-80 απέναντι στην μαχητική Ανδόρα, για την 6η αγωνιστική του Eurocup.

Οι Ρώσοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στην εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ βρέθηκαν να προηγούνται με 49-31, στο 30′ και να έχουν το πάνω χέρι για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα. Ακόμη και το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε χρώμα ισπανικό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πίεσαν για την μεγάλη ανατροπή, όμως ο Σμιθ ήταν εκεί για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τελικά στη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζαμάρ Σμιθ και Τρεντ Λόκετ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Φερνάντεζ και Ντιανέ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Όσων αφορά τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο Έλληνας φόργουορντ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 49-31, 75-53, 89-80.