Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Μπεσίκτας 68-45

Ολυμπιακός – Μπεσίκτας 68-45

olympiakos besiktas

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Μπεσίκτας, την οποία κέρδισε με 68-45 και μαζί εξασφάλισε την πρόκριση στις “24” του Eurocup, ενώ βρίσκεται ακόμη στην “μάχη” για την πρωτιά στον όμιλο.

Οι “ερυθρόλευκες” έδειξαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πως ήθελαν τη νίκη και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες. Πιο συγκεκριμένα στο 6′ βρέθηκαν μπροστά με 12-0, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν στο +15 (22-7). Η δεύτερη περίοδος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, όμως οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 31-21.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και η εντυπωσιακή άμυνα του Ολυμπιακού δέχθηκε μόλις 8 πόντους σε 10′ και έτσι το σκορ έγινε 47-29, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και έφτασαν άνετα στο τελικό 68-45.

Κορυφαία για τις νικήτριες η Στέλνοντας Καλτσίδου με 20 πόντους και η Βίκι Μακόλεϊ πρόσθεσε 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου (8ασ.), Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5 (1), Άντερσον 19 (1), Μακόλεϊ 10 (14ριμπ.), Σπυριδοπούλου 7 (1), Καλτσίδου 20 (2)
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Μόσμπι 6, Ζέλλους 11 (2), Τσιγκίλ 3 (1), Ερντέν Ατατσάν, Νταμπάκογλου 2, Σιγιαχντεμίρ 4, Περοβάνοβιτς 4, Αβτσί, Ουίλερ 10 (9λθ.), Ουζούν 5 (1)

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Γυναίκες

Α1 γυναικών: Τελικός πράξη 4η

Ο τέταρτος τελικός της Α1 γυναικών διεξάγεται σήμερα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 15:00…