Κεντρική Διεθνή Νταρουσάφακα – Εσκισεχίρ 90-83

Νταρουσάφακα – Εσκισεχίρ 90-83

darussafaka

Η Νταρουσάφακα τα “βρήκε σκούρα” απέναντι στην Εσκισεχίρ και χρειάστηκε την πολύτιμη βοήθεια του Σκότι Ουίλμπεκιν, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση και τελικά να επικρατήσει με 90-83, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να κάνουν την ζημιά στην ομάδα του Μπλατ, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Αμερικανό γκαρντ. Αρχικά οι παίκτες της Εσκισεχίρ είχαν το προβάδισμα μέχρι το 39′, όμως ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ έκανε το 79-79 6’’ πριν τη λήξη, ενώ έβγαλε την άμυνα πάνω στον Ρόουλαντ και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και αφού εμφανίστηκαν πιο σοβαροί στα κρίσιμα σημεία κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάμινγκς με 17 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Μάικλ Έρικ με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη την διαφορά έκανε ο Μπάρον με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-42, 56-67, 79-79 κ.α., 90-83 παρ.