Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μάλαγα – Ερυθρός Αστέρας 79-65

Μάλαγα – Ερυθρός Αστέρας 79-65

jeff brooks unicaja malaga erythros asteras

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Μάλαγα πανηγύρισε τη δεύτερη της συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 79-65. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο.

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μάλαγα. Οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν νωρίς να προηγηθούν με 11 πόντους (15-4). Οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους Σέρβους. Η Μάλαγα στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 22-12

Οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και μοιραία βρέθηκε να χάνει με 14 (45-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 13 (63-50).

Μάλαγα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη (79-65).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 45-31, 63-50, 79-65

Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 4, Σολουάντε, Ντίαθ, Σάλιν 15 (5/7 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 12, Νέντοβιτς 17, Σερμαντίνι 2, Βατσίνσκι 4, Μπρουκς 8 (7 ριμπάουντ), Ογκαστιν 10, Σουάρεθ, Μούσλι 7.

Ερυθρός Αστέρας (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 8, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 6, Ντόμπριτς 5, Φελντέιν 10, Απιτς 2, Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 10 (6 ασίστ), Λεσόρ 10 (7 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 2.

Πετρούσεφ: «Είμαι πολύ χαρούμενος στον Ολυμπιακό»

Στους προσωπικούς του στόχους αναφέρθηκε ο Φίλιπ  Πετρούσεφ. Σε συνέντευξη που παραχώρησε …