Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 90-83

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 90-83

maccabi real madrid

Σε μία εξαιρετικά αμφίβολη αναμέτρηση που το προβάδισμα άλλαξε χέρια πάρα πολλές φορές, τελικά η μπίλια έκατσε στο κίτρινο και η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 90-83 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Στην έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 9-11 υπέρ των Μαδριλένων. Σε εκείνο το σημείο ο Ρούντι Φερνάντεζ πήρε την ομάδα του από το χέρι και με συνεχόμενους πόντους την οδήγησε στο 30-22, για το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί διατηρούσαν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου το προβάδισμά τους, όμως το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε και με μπροστάρηδες τους Τόμας και Ρολ προσπέρασαν στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (47-42).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε πολλά εύκολα λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να τρέξουν σερί 8-0 και να προσπεράσουν στο σκορ με 64-60, χάρη σε τρίποντο του Τόμπκινς. Τελικά οι Μαδριλένοι έκλεισαν τη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (66-64). Ο Τόμας είχε βαλθεί να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη και η τρομερή του εμφάνιση επανέφερε τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με 5 βολές του Ντόνσιτς προσπέρασαν για το 76-74. O Τζάκσον πήρε την ομάδα του από το χέρι και με συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο τελευταίο ένα λεπτό δεν άλλαξε κάτι και η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 90-83, με τον Κόουλ να γράφει το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τόμας και Ρολ με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη “πάλεψαν” χωρίς αποτέλεσμα οι Ντόνσιτς και Ράντολφ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 47-42, 64-66, 90-83.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 21 (1), Ρολ 16 (2), Κέιν 1, Τάιους 14, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 4, Σέγκεβ, Κόουλ 10, Μπόλντεν 8, Παρακχούσκι 3, Τζάκσον 13 (2).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ 2, Ράντολφ 13, Φερνάντεζ 8 (2), Ντόντσιτς 19 (2), Ματσιούλις 2, Ρέγες 12, Καμπάτσο 12 (1), Κάρολ 3 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 5.