Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Παναθηναϊκός 73-90

Κύμη – Παναθηναϊκός 73-90

pao aek 1

Τη ξέφρενη πορεία του στη Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε αλώβητη από τη Χαλκίδα, επικρατώντας της Κύμης με 90-73, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι “πράσινοι” έκαναν το 6/6 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ασύλληπτη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος σημείωσε 35 πόντους (!) με 5/6 βολές, 6/7 δίποντα κι 6/8 τρίποντα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο ΜακΓκι με 16 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ο Κέι Σι Ρίβερς αισθάνθηκε μια αδιαθεσία, με το ιατρικό επιτελείο της ομάδας να τον εξετάζει και να αποφασίζει τη διακομιδή του στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους.

Στην πρώτη περίοδο οι άμυνες πήγαν περίπατο, με το 23-30 να τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο ρυθμός ήταν τρελός, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, με τις άμυνες να αποκτούν πρωταγωνιστικό ρόλο και την Κύμη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (35-35 στο 17′) και τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει με δυσκολία να κλείσει το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 37-40.

Στην επανάληψη, οι “πράσινοι”, πάντως, φρόντισαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Ανεβάζοντας στροφές σε άμυνα κι επίθεση, ο Παναθηναϊκός έτρεψε επιμέρους σκορ 31-17 στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 17 πόντους (54-71) στο 30′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 6 (1), Τζόουνς 11, ΜακΓκι 16 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Τσαγκαράκης 4, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4 (1), Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3 (1/5 σουτ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 8 (1/5 τρίποντα), Όγκαστ 8 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Σίνγκλετον 35 (6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Γκιστ 2 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 13 (3/3 δίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 6 (0/3 τρίποντα), Μήτογλου 1

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…