Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Ολυμπιακός 54-72

Κολοσσός – Ολυμπιακός 54-72

hollis thompson olympiakos

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα στη Ρόδο, ωστόσο πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο κι έφυγε με το διπλό από το Βενετόκλειο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε του Κολοσσού με 72-54, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Basket League και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας παρέα με τον Προμηθέα με ρεκόρ 5-1.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Χόλις Τόμπσον. Ο Λετονός γκαρντ είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Αμερικανός σούτερ τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζόουνς με 16 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τους Σπανούλη, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ, ενώ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου έχασε και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος αποβλήθηκε παρέα με τον Γιάννη Γεωργαλλή.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα και δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ στην αναμέτρηση. Προηγήθηκε με 26-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Γιώργο Μπόγρη να κάνει καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια, ξέφυγε με 11 πόντους (34-23) στο 17′. Με τρίποντο του Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 40-30.

Οι Ροδίτες μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος. Εκμεταλλεύτηκαν την κακή παρουσία του Ολυμπιακού σε άμυνα κι επίθεση και μείωσαν στους τρεις πόντους (50-47). Ωστόσο, με σερί 5-0 δια χειρός Πρίντεζη και Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (55-47). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί. Ο Χόλις Τόμπσον ανέλαβε δράση και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Προστράν 2, Γεωργαλλής (αποβλήθηκε), Μπίλλης, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Μακλίν 1, Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου (αποβλήθηκε), Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 5, Τόμπσον 16.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…