Κεντρική NBA Χαλαρά οι Πέισερς, πήραν χρόνο Κουφός-Παπαγιάννης (vid)
NBA

Χαλαρά οι Πέισερς, πήραν χρόνο Κουφός-Παπαγιάννης (vid)

koufos1

Οι Ιντιάνα Πέισερς πραγματοποίησαν έναν υγιεινό περίπατο, καταβάλλοντας την πενιχρή αντίσταση των Κινγκς με 101-83, στη 2η συνεχόμενη νίκη τους έπειτα από εκείνη επί των Σπερς. Η διαφορά κυμάνθηκε σε διψήφια επίπεδα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Πέισερς να προηγούνται με 55-30 στο ημίχρονο και να ξεκουράζουν τους βασικούς στην τελευταία περίοδο.

Όσον αφορά τους Έλληνες των Κινγκς, ο Κώστας Κουφός είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 20 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης έδωσε το παρών στην garbage time με 4 πόντους κι 1 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, ο Ντομάντας Σαμπόνις ήταν και πάλι εξαιρετικός στη θέση του σέντερ, με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 τάπες, θριαμβεύοντας ως σκρίνερ στο πικ-εν-ρολ. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ενώ ο Θάντεους Γιανγκ πρόσθεσε 15.

Τα highlights του αγώνα

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…