Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 73-51

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 73-51

ioannis papapetrou olympiacos barcelona

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα υπέστη ο “αγνώριστος” ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας με 73-51. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν τραγική στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “μπλαουγκράνα” και πήραν την πρώτη τους νίκη ύστερα από τρεις ήττες.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δίποντο του Γιώργου Πρίντεζη (0-2), ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 6-0. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει και τελικά τα κατάφερε με τον Σεραφέν (2-6). O Χόλις Τόμπσον έκανε το 8-2, αλλά οι “μπλαουγκράνα” με σερί 5-0 μείωσαν στον 1 (7-8).

Ο Χόλις Τόμπσον ήταν ζεστός στα πρώτα λεπτά και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 12-7, αλλά ο Κόπονεν με δεύτερο τρίποντο μείωσε εκ νέου τη διαφορά (10-12). Ο Γιώργος Πρίντεζης “χόρεψε” τον Μόερμαν και έκανε το 10-14, αλλά με σερί 4-0 στο τέλος η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 14-14.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου να περάσει μπροστά για πρώτη φορά με καλάθι του Σάντερς, ενώ ο Μόερμαν έδωσε “αέρα” 4 πόντων στην ομάδα του (18-14). Ο Ολυμπιακός “κόλλησε” στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπαρτσελόνα και με επί μέρους 5-2 προηγήθηκε με 7 (23-16).

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ξεκολλήσουν από τους 16 πόντους, καθώς ο Ρόμπερτς κατάφερε να ευστοχήσει στο πρώτο του τρίποντο (23-19). Ο Πρέσεϊ απάντησε με δικό του τρίποντο (26-19), αλλά στην επόμενη φάση ο Παπαπέτρου μείωσε στους 5 (26-21). Η ομάδα του Πειραιά με συνεχόμενες βολές και με καλάθι του Παπαπέτρου κατάφερε να μειώσει σε 29-26, αλλά ο Σεραφέν με γκολ φάουλ έβαλε μπροστά με έξι τους Καταλανούς (32-26).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθια των Ρόμπερτς, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου ισοφάρισε την αναμέτρηση (32-32), αλλά ο Μόερμαν με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (35-32). Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν πολλά εύκολα λάθη και η Μπάρτσα δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα και ξανά πήρε “αέρα” 6 πόντων (40-34). Οι “μπλαουγκράνα” βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6.75 και με νέο τρίποντο του Πρέσι προηγήθηκαν με 9 (43-34), ενώ ο Κοπόνεν έστειλε τη διαφορά στους 11 (45-34).

Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν και με 2 βολές του ΜακΛιν και τρίποντο του Τολιόπουλου μείωσε στους 5 (40-35). H Μπαρτσελόνα, όμως, και πάλι κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα της στους 8 πόντους (49-41), διαφορά που κράτησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ρίμπας στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου πέτυχε τους πρώτους του πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (51-41), ενώ ο Ερτέλ ανέβασε τη διαφορά στους 12 (53-41). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα και δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι.

Η Οριόλα πέτυχε ακόμη ένα καλάθι για την ομάδα του και έκανε το 55-41 για την Μπαρτσελόνα. Ο Παπαπέτρου ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (55-43), αλλά ο Οριόλα με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά (58-43). O Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισε να δίνει λύσεις στους “ερυθρόλευκους”, αλλά οι “μπλαουγκράνα” δεν άφηναν την ομάδα του Πειραιά να πλησιάσει στο σκορ (62-45).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και τελικώς ηττήθηκε με 73-51 και υπέστη την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Tα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2), Χάνγκα 3, Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6, Οριόλα (1), Σάντερς 7, Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μόερμαν 2

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 7

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…