Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 85-89

Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 85-89

barcelona efes

H κακή Αναντολού Εφές, των προηγούμενων αγωνιστικών, έδωσε τη θέση της σε μία ομάδα που είχε αρχή και τέλος μέσα στο παρκέ και πήρε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 89-85 , για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 9-7, χάρη σε καλάθι του Σεραφέν, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Λέντο και Στίματς ανέτρεψαν το σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 26-15. Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι διατηρούσαν το προβάδισμα και κάθε φορά που οι Ισπανοί μείωναν τη διαφορά, αυτοί έβρισκαν τις λύσεις, έφταναν εύκολα προς το αντίπαλο καλάθι και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το υπέρ τους 42-35.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα μείωνε τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, οι παίκτες της Εφές είχαν τις απαντήσεις και μπορούσαν και άνοιγαν και πάλι την ψαλίδα, με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 67-57. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Καταλανοί κατέθεσαν όλες τους τις δυνάμεις και προσπάθησαν να μειώσουν, όμως αυτό δεν είχε αποτέλεσμα και η Εφές διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την πρώτη της νίκη με 89-85.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Στίματς και ΜακΚόλουμ με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σεραφέν και Κλαβέρ με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 19, Ρίμπας 3 (1), Πρέσεϊ 4, Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 12, Οριόλα 7, Σάντερς 2, Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ 12 (2), Τόμιτς 4, Μοερμάν 5 (1).
ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 21 (4), ΜακΚόλουμ 21 (4), Μπαλμπάι, Μπατούκ, Μότουμ 4, Άνταμς 7 (1), Στίματς 22, Μούριτς, Ντάνστον 7, Σίμον 7 (1).